איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון נבחרות > קבלו את המאמן הלאומי החדש

קבלו את המאמן הלאומי החדש

לאחר שהוביל את מכבי תל אביב לזכייה בשלושה דבלים רצופים, נבחר זוהר בר-נצר למאמן הבא של נבחרת ישראל. התכניות לעתיד רבות, העבודה הקשה מתחילה עכשיו.

תאריך: 14/09/2010  |  צילום: אתר ONE  |  ארכיון נבחרות
שתף בווצאפ

"המטרה שלי, להפוך את הנבחרת ליחידה מובחרת", כך אומר בראיון לאתר איגוד הכדורעף, מאמנה החדש של נבחרת ישראל זהר בר-נצר, לאחר שמינויו אושר על ידי הוועדה המקצועית באיגוד. בר-נצר, מאמנה המעוטר של מכבי תל אביב הדאבליסטית בשלוש העונות האחרונות, צפוי להתחיל בעבודתו כבר בחודש אוקטובר הקרוב.


עם תום קמפיין מוקדמות אליפות אירופה, החלה הוועדה המקצועית באיגוד הכדורעף באיתור מאמן חדש לנבחרת מבין דור המאמנים הצעיר בארץ. לאחר בדיקת מספר מועמדים, הוחלט למנות את זהר בר-נצר, 39, מי שאחראי בשנים האחרונות על בניית התשתית ההישגית במכבי תל אביב, שהביאה לזכייה בשלוש האליפות האחרונות וכן, בשלושת גביעי המדינה מאז שנת 2008.


בר-נצר, בן קיבוץ המעפיל ואחיינו של דוד בר-נצר, מגדולי כוכבי הכדורעף של ישראל בכל הזמנים, גדל בבית של כדורעף ושני אחיו, יניב וזיו התחברו גם הם אל הענף המרכזי במשק. בר-נצר, החל לשחק כדורעף כבר בגיל 10 ואת רוב הקריירה עבר בהפועל המעפיל והספיק לשחק במשך שתי עונות במכבי פ"ת ואף להוביל אותה לליגה הבכירה לפני שהקבוצה התפרקה. את הקריירה כשחקן סיים בעונת פרישה במכבי תל אביב תחת המאמן אבישי קרפובסקי, בר-נצר מונה למאמן במקומו של קרפבוסקי ומאז הוא בתפקיד. אגב, גם הפעם, רצה הגורל ובר-נצר מתיישב על כיסאו של קרפובסקי כמאמן נבחרת ישראל. מאז שהגיע למכבי תל אביב, זהר בר-נצר עסוק בבניית סגל שחקנים בתמיכתו הנלהבת של יו"ר המועדון שרגא שמש והתוצאות בשנים האחרונות מציגות את ההצלחה המשותפת של השניים. בר-נצר מסמן מטרות לדרך עבודתו בנבחרת ישראל ולאחר ששקד בשבועות האחרונים על תכנית עבודה שנתית, הציג אותה בפני הוועדה המקצועית כשהמטרה העומדת לפניו היא אחת: "להפוך את הנבחרת לקבוצה שתפעל במשך כל השנה ותתאמן פעמיים בשבוע ואת השחקנים יקיף צוות בעלי תפקידים שיאפשר להם להתרכז באימונים. אני רוצה ליצור אווירה שתביא לכך, שלשחקנים יהיה רצון ויהיה חשוב להיות בנבחרת".


בר-נצר, על הקווים במלחה, בגמר גביע המדינה 2010 (צילום:אליצור ראובני)


בשנים האחרונות נבחרת הגברים של ישראל לא הרבתה בפעילות עקב קשיי תקציב והתוצאות הגיעו בקמפיין המוקדמות האחרון כשישראל סיימה במקום האחרון בבית א' אחרי סלובניה, ספרד והונגריה ובעקבות כך תאלץ לשחק בקמפיין האירופי הבא בשלבים המוקדמים. בכדי לשנות את האווירה סביב הנבחרת ולאפשר הקמת סגל קבוע שיעבוד ויצבור ניסיון משותף מתכנן בר-נצר "הקמת קבוצה שתהיה יחידה מובחרת שפועלת כל השנה באופן מגובש, עם ציוד אחיד, לבוש אחיד ואימונים משותפים בין שש לשמונה שעות אימון שבועיות, תוך שיתוף פעולה מלא עם כל קבוצות הליגה" עוד הוסיף בראיון:"אני מתכנן לקיים פעם בחודש מחנה אימון קצר בסוף שבוע בכדי לתרום כמה שיותר לגיבוש הנבחרת" על פי משנתו של בר-נצר, האימונים יופסקו במהלך החודשים מרץ/אפריל, בכדי לאפשר לשחקנים להתרכז באימוני הקבוצות בשלבי סיום העונה.


כעת, לאחר ההצלחה הנהדרת של נבחרת הנשים שהעפילה לאליפות אירופה 2011, אין ספק כי הדרך שהטווה המאמן דר' אריה זלינגר היא הדרך הנכונה וכך רוצה גם זהר בר-נצר. המטרה, לבנות סגל המונה 16 שחקנים וכך, יתאפשר להתאמן ברמה הגבוהה ביותר ובנוסף, לעקוב באופן שיטתי אחר שחקני הליגה ולצרף לסגל את הטובים והמוכשרים ביותר. נכון לעכשיו, יתבסס הסגל על אלכס שפרנוביץ שמשחק בחו"ל בחמש העונות האחרונות, אריק הילמן שישחק בעונה הקרובה בבונדסליגה, שון פייגה שמשחק בדרום קוריאה, איתמר שטיין שחוזר העונה לישראל לאחר מספר עונות באירופה, עומרי שוורץ הליברו המוכשר של מכבי תל אביב, צמד המוסרים עדי גורן וזיו בר-נצר (האח הצעיר) וליברו נוסף, שירן וייסמן שחתם בהוד השרון לקראת העונה הקרובה. בנוסף, ישולבו הצעירים אלכס אוסוקין (מטה אשר) וגנדי סוקולוב (מכבי ת"א). "אני מאוד מקווה ורוצה לראות את ניקו עפרון (המוסר הארגנטיני של מכבי תל אביב) מקבל אזרחות ומצטרף לסגל הנבחרת", אומר בר-נצר, עניינו של ניקולס עפרון נמצא בטיפול משרד הפנים.


תכנית העבודה השנתית שערך בר-נצר לקראת מינויו לתפקיד ועדיין מחכה לאישור הסופי של הנהלת איגוד הכדורעף, מתבססת על תכנית האימונים השבועית בארץ וכן על טורנירים ומשחקי רעים בארץ ובחו"ל. המטרה שסומנה לקראת הקיץ הבא, השתלבות בליגה האירופית בדיוק כפי שעשתה השנה נבחרת הנשים. בחינת מודל "פרוייקט זלינגר" מוכיחה כי הצלחות אינן נוצרות ברגע וכי יש צורך בתכנית עבודה רב-שנתית שתביא בעתיד להצלחות. בר-נצר אופטימי וחדור אמונה: "אני רואה את תפקיד המאמן לשתי קדנציות המבוססות על אליפויות אירופה. מוקדמות אליפות אירופה 2013 הן היעד הקרוב אך המטרה העיקרית היא, העפלה אל אליפות אירופה 2015". סיום בקמפיין הבא במקום גבוה מהמקום הרביעי בו סיימנו בטורניר המוקדמות האחרון, יבטיח לנבחרת ישראל נקודות דירוג ומיקום נוח יותר בטורניר המוקדמות לקראת אליפות אירופה 2015.


אמנם, הדרך להגשמת המטרות שהציב זהר בר-נצר היא ארוכה וקשה, אבל אפשר להיות אופטימיים. הדור הנוכחי בכדורעף הישראלי מציג שורה של שחקנים כישרוניים שאינם סובלים מנחיתות גובה לעומת נבחרות אחרות. "אני בטוח כי שינוי בתפיסה העקרונית ובשיטות העבודה יקדמו בעתיד את הנבחרת" כך מסכם את הראיון, המאמן הבא של נבחרת הכדורעף של ישראל.תגובות