איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION

היסטוריה

ראשי > היסטוריה
תארים
סיכום תארים - גברים
קבוצה אליפויות גביעים
הפועל המעפיל מבואות 14 12
הפועל מטה אשר עכו 13 10
מכבי תל אביב 11 7
הפועל עירוני קרית אתא 5 4
הפועל עין שמר 4 3
עין המפרץ/כפר מסריק 4 1
הפועל עירוני בת ים 3 6
עמקים/זבולון 2 3
סיכום תארים - נשים
קבוצה אליפויות גביעים
הפועל מטה אשר 15 14
הפועל עירוני קרית אתא 11 10
הפועל המעפיל חקלאי 7 7
הפועל מרחביה/יזרעאל 4 2
הקרייתים קרית חיים 3 2
הפועל כפר מסריק 3 2
מ. כ. מכבי רעננה 3 5
הפועל עירוני בת ים 3 4
    
סקירה היסטורית

כדורעף משחקים בישראל עוד משנות העשרים של המאה העשרים. בשנים הראשונות שיחקו תחת ההגדרה של משחקי ראווה ולאחר מכן שוחקו טורנירים במסגרת אליפויות הפועל. הכדורעף בימיה הראשונים של המדינה חדל מפעילות לאחר ששחקנים רבים התגייסו לצה"ל במטרה לתרום למאמץ הלאומי בימי מלחמת העצמאות ומשחקי כדורעף לא נערכו, בדומה לענפי ספורט נוספים. הליגה בישראל נפתחה לראשונה בשנת 1956 ואיך לא, שוב עם חיבור ישיר לשנת מלחמה, מבצע "קדש" או מלחמת סיני. בכל זאת, עונת הבכורה של ליגת הכדורעף הציגה את האלופה הרשמית הראשונה, הפועל בית זרע/אפיקים שחגגה אליפות היסטורית ויחידה בתולדות הקבוצה המאוחדת, עשרים ותשע שנים לאחר עלייתו על הקרקע של קיבוץ בית זרע ועשרים וארבע שנים לאחר יסודו של קיבוץ אפיקים בעמק הירדן סמוך לצומת צמח. מאז, הפכה הליגה לנחלתן של קבוצות ההתיישבות העובדת ובמשך עשרים שנים רצופות, נציגות הקיבוצים בליגה זכו בתארי האליפות. תשע אליפויות להפועל המעפיל, ארבע אליפויות להפועל עין המפרץ/כפר מסריק, ארבע אליפויות להפועל עין שמר וגם הפועל שריד והפועל נגבה - שזכתה בתואר ב 1962 לאחר ניצחון בחמש מערכות על האלופה היוצאת הפועל עין שמר – שתיהן זכו בתואר פעם אחת.

הפועל המעפיל (מתוך ארכיון הקיבוצים)

שנות ה 60 היו בשליטה של הפועל המעפיל ומפגשי הדרבי הבלתי נשכחים עם הפועל עין שמר. ב 1964 ניצחון של המעפיל 0:3 על עין שמר לפני סיום העונה הבטיח תואר שני לקבוצה המיתולוגית כשאת הקבוצה מובילים אהוד דקל, עמירן שפרן, גיורא הלפרין, דוד בלום, דוד בר נצר העציר והנער בן ה-15 אבישי קרפובסקי. כאלפיים צופים היו מגיעים לצפות במותחנים הגדולים באותן שנים.

הפועל המעפיל מול גלטסראי בגביע אירופה. (מתוך אתר עיתונות יהודית היסטורית)

המהפכה החלה ב 1976. לא רק בגלל פרישתו של הכוכב הגדול דוד בר נצר באותה שנה, אלא, בזכות העובדה שמכבי תל אביב, שהוקמה על ידי איז'ו המאירי ז"ל בשנות ה 50, הפכה לקבוצה העירונית הראשונה שזוכה באליפות ומשאירה את גביע המדינה להפועל העוגן שדאגה לשמור על כבודה של ההתיישבות העובדת. שנה אחר כך, גם הפועל קרית אתא הצטרפה למשפחת האלופות עם זכייה רצופה בתואר בשנת 1977 ומייד גם בשנת 1978. למרות זאת, שלטון הקיבוצים בליגת הכדורעף נמשך, כשהפועל המעפיל מוסיפה עוד חמש זכיות למאזנה הכולל והפכת לקבוצה המעוטרת ביותר בכדורעף הישראלי עד היום, עם 14 אליפויות, האחרונה ב 1985.

דוד בר נצר, אהוד דקל, עמירן שפר (מתוך "דבר")

בגזרה העירונית, מכבי תל אביב הוסיפה עוד תארים וגם הפועל בת ים הצטרפה למועדון האקסקלוסיבי ב 1986, עם אליפות ראשונה מתוך שלוש יחד עם המאמן דוד כפרי והקפטן יעקב הרשקו, הפעם האחרונה של בת ים הייתה ב 1993. מאז המחצית השנייה של שנות ה 80, הפועל מטה אשר, כיום הפועל מטה אשר/עכו, הפכה לקבוצה המשפיעה ביותר מנציגות ההתיישבות העובדת. האדומים מאולם נעמן המיתולוגי הניפו צלחת אליפות 11 פעמים מאז 1987 כולל בשתי העונות האחרונות וזאת לאחר בצורת שנמשכה עשור שלם. נציגה בולטת נוספת שנצצה במשך שתי עונות רצופות היא הפועל העמקים/זבולון, אלופת ישראל בשנים 1995, 1996.

בואו נחזור לאליפות של מכבי תל אביב ב-1976, או כאמור המהפכה. היחלשותה הכלכלית של התנועה הקיבוצית השפיעה ישירות על קבוצות הייצוג המקומיות ובראשותן, קבוצות הכדורעף. אותה סנונית צהובה שחגגה אליפות ב 1976, מכבי תל אביב, סימנה את תחילת הדרך לקץ שלטונם של הקיבוצים בענף. למרות, שעד היום גדלו ועדיין גדלים כישרונות רבים בקיבוצים עצמם. מאז האליפות של הפועל מטה אשר ב 2003 ועד לדאבל ב 2013, זכו באליפות קבוצות עירוניות בלבד, ביניהן נציגות השרון, הפועל כפר סבא (2001) ומכבי הוד השרון (2007) שחגגו דאבל בעונות בלתי נשכחות, הפועל קרית אתא זכתה באליפות שלוש עונות רצופות בין השנים 2006 – 2004 וגם שלטון היחיד של מכבי תל אביב עם רצף חמישה דאבלים שהחל ב-2008 והסתיים ב-2012. מכבי ת"א כזכור היא הקבוצה העירונית הראשונה שזכתה באליפות המדינה בכדורעף ובמאזנה 10 אליפויות וגם 7 גביעים.

האלופה המכהנת ומחזיקת הגביע בשתי העונות האחרונות היא הפועל מטה אשר/עכו אותה הוביל המאמן נעם כץ שזכה כשחקן בדאבל ב 2003.

מספרים... עד היום 14 קבוצות זכו באליפות: הפועל המעפיל מוליכה עם 14 אליפויות, האחרונה ב 1985. במעפיל הניפו בנוסף גם 12 גביעים ובסה"כ שיא של 11 דאבלים. הפועל מטה אשר שנייה בטבלת הזכיות, 11 אליפויות בסה"כ, הראשונה ב 1987 והאחרונה ב 2014. בנעמן חגגו בנוסף 7 גביעים ובסה"כ 7 דאבלים. מכבי תל אביב שלישית בדירוג עם 10 אליפויות. לצהובים יש גם 7 גביעים, שמתחברים בסופו של דבר ל 5 דאבלים. 6 קבוצות זכו באליפות בודדת: הפועל בית זרע/אפיקים, הפועל שריד, הפועל נגבה, הפועל העוגן, הפועל כפר סבא, מכבי הוד השרון.

עד היום 16 קבוצות זכו בגביע המדינה 9 מתוכן מהקיבוצים וכמובן, בראש, הפועל המעפיל שמובילה עם 12 זכיות בגביע, הפועל מטה אשר ומכבי תל אביב במקום השני עם 7 זכיות, הפועל בת ים שלישית עם 6 הנפות, אחריה קריית אתא עם 4 זכיות בגביע המדינה. הפועל עין שמר, העמקים זבולון, הפועל העוגן והפועל כפר סבא עשו זאת 3 פעמים. 7 קבוצות זכו להניף גביע 1: הפועל חניתה, הפועל רמת אביב, הפועל עין המפרץ/כפר מסריק, הפועל בית זרע/אפיקים, הפועל חצור/באר טוביה ומכבי הוד השרון. הפועל כפר סבא שניצחה ב 3 גמרים עד היום, עשתה זאת לראשונה ב 1983 כשדני אורן היה הקפטן, שמונה עשרה שנים אח"כ כמאמן, אורן הוביל את כפר סבא והקפטן שגיא ברעם לזכייה שנייה בגביע ובשנת 2006, שגיא ברעם, הפעם כמאמן מסיים עונה עם גביע שלישי לירוקים.

הפועל המעפיל (מתוך ארכיון הקיבוצים)

ליגת הנשים נפתחה חמש שנים לאחר צאתה של ליגת הגברים לדרך. והשלטון, נתפס מייד על ידי בנות הקיבוצים שהחזיקו בו במשך עשרים ושש שנים רצופות. הפועל עין שמר הייתה לדאבליסטית הראשונה בליגת הנשים בסיומה של עונת הבכורה 1960/61. זאת האליפות היחידה של עין שמר שגם זכתה שלוש פעמים בגביע המדינה. שנה אחר כך, התואר עלה צפונה והגיע להפועל נעמן. בשלוש השנים הבאות, השליטה בליגת הנשים נותרה באזור נחל הנעמן כשהפועל כפר מסריק השלימה שלוש אליפויות רצופות כולל דאבל ב 1965. שנה אחר כך, הצטרפה למועדון האלופות גם הפועל המעפיל וכאמור, עד שנת 1987 נציגות נוספות מההתיישבות העובדת סיימו במקום הראשון בטבלה ביניהן, הפועל עין המפרץ והפועל מרחביה/יזרעאל.

הגדולה מכולן: הפועל מטה אשר/נעמן.

עונת 1986/87 נקבעה כעונת המהפכה בכדורעף הנשים עם האליפות ההיסטורית של הקבוצה העירונית הראשונה הפועל בת ים, שזכתה בדאבל הראשון בתולדותיה, שנה בדיוק לאחר שהניפו לראשונה את גביע המדינה. בהמשך הדרך, אלופת המדינה הוכתרה מבין שתי קבוצות, הפועל בת ים עם שלוש אליפויות בסה"כ והפועל מטה אשר שעשתה זאת שש פעמים במשך שבע שנים, האחרונה, בשנת 1995. מאז אמצע העשור האחרון של המילניום הקודם רק נציגה אחת של ההתיישבות העובדת זכתה באליפות המדינה לנשים או ליתר דיוק בדאבל. הפועל עמק חפר, סיימה את פרק אליפויות קבוצות הקיבוצים בליגת הנשים ב 1997 עם זכייה באליפות ובגביע המדינה. בכל מקרה, שיאנית הזכיות בתארים היא הפועל מטה אשר/נעמן על גילגוליה השונים עם 15 אליפויות ועוד 14 גביעים. ב- 1998 הקבוצה המאוחדת מהקריות של קריית ים/קריית חיים הוכתרה כדאבליסטית ובתחילת המילניום, הפועל עירוני קריית אתא הפכה לזוללת התארים השנייה עם 11 אליפויות ו-10 גביעים. אל נשי הקריה, הצטרפה קבוצת דוושנים רעננה (אליפות ושני גביעים) שבהמשך שינתה שמה למועדון כדורעף רעננה וכך הוסיפה עוד שתי אליפויות (2009, 2011) וגביעים ב-2008, 2009, 2011 שמתחברים לשני דאבלים נוספים. שלישית בטבלת התארים היא הפועל המעפיל בסימן 7, גם אליפויות וגם גביעי מדינה, הפועל מרחביה/יזרעאל שנייה עם 4 אליפויות ו-2 גביעים ואחריה כאמור הפועל בת ים עם 3 אליפויות בתוספת 4 גביעים.

אלופת 2013/14 היא עירוני קריית אתא שזכתה בתואר שני ברציפות אך איבדה את גביע המדינה להפועל כפר סבא לאחר הדאבל ב 2013. הכפר סבאיות הספיקו לזכות בתואר היסטורי בתום עונת 2011/12 כשהניפו את צלחת האליפות.

האלופה הנוכחית (2014/15) היא הפועל כפר סבא. האליפות בה זכתה קבוצת הנשים של הפועל כפר סבא היא האליפות השנייה של הקבוצה שהושגה שלוש שנים בדיוק מאז הזכייה באליפות הראשונה אותה חגגו הירוקות באולם הישן בגבעת הרקפות, ביתה לשעבר של עירוני קריית אתא. בתחילת השנה ניצחו השחקניות של חן הימלפרב את יריבתה בגמרעף, מ.כ. חיפה, גם בגמר גביע המדינה וזהו דאבל ראשון, הישג שהיה שמור לקבוצת הגברים של המועדון שעשתה זאת ב 2001. מאזן התארים של הקבוצה עומד על שתי אליפויות ושני גביעים.

עדיין, המרחק בין הפועל כפר סבא למועדון המעוטר ביותר בהיסטוריה של כדורעף הנשים בישראל, הפועל מטה אשר, שזכתה ב-15 אליפויות ו-14 גביעים שהתחברו ל-11 דאבלים. במקום השני ניצבת עירוני קריית אתא עם 11 אליפויות ו-10 גביעים עם 7 דאבלים. 

מספרים... עד היום 13 קבוצות נשים שונות זכו באליפות ישראל וכך גם בגביע המדינה בכדורעף. 8 אלופות שייכות להתיישבות העובדת, 6 אלופות מגיעות מהעיר. 7 מחזיקות גביע הגיעו מהקיבוצים, 6 מחזיקות גביע שייכות לקבוצות העירוניות. 9 קבוצות זכו בדאבל בליגת הנשים, כולל הפועל כפר סבא. הפועל מטה אשר/נעמן מובילה עם 11 דאבלים ובמקום השני עירוני קרית אתא עם 7. קבוצות שמובילות את טבלת הזכיות הן הפועל מטה אשר/נעמן 29 (15 אליפויות, 14 גביעים), הפועל עירוני קרית אתא 21 (11 אליפויות, 10 גביעים) והפועל המעפיל בעקבותיהן עם 7 אליפויות ו 7 גביעים (6 דאבלים). 

נשמח לקבל פניות, עידכונים ותמונות וכל נתון היסטורי. אנא ציינו "עבור היסטוריה"

 

info@iva.org.il