איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > "תמיד ידעתי שאני רוצה להגיע לכאן"

"תמיד ידעתי שאני רוצה להגיע לכאן"

אחרי קדנציות ביפן, פינלנד, טורקיה וקטאר, הפך המצליב מייקל צ'מוס לשחקן הכדורעף הקנייתי הראשון בישראל. אחרי ההגעה להפועל כפר סבא, הוא מספר מדוע עזב את יוון אחרי חודש, ומה הקשר בין הלאום לבין העמדה במגרש

תאריך: 10/09/2019  |  כתב: אתר איגוד הכדורעף  |  צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של הפועל כפ"ס  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ
"אני די בטוח שאני שחקן הכדורעף הקנייתי הראשון בישראל, ויש סיכוי שגם האפריקאי הראשון, כדאי לבדוק את זה", מציע מייקל (מייק) צ'מוס בן ה-29, המצליב החדש של הפועל כפר סבא, שמתאקלם בעיר ארבעה ימים לאחר הנחיתה בארץ. "עוד לא הספקתי לראות כלום וגם את השחקנים אני עוד לא ממש מכיר, אבל צוות האימון השאיר עליי רושם ואפשר לראות שמדובר באנשים רציניים", הוא מספר.  

אחרי שנים בהן שיחק מחוץ לארצו – ביפן ("שם הכי נהניתי, ליגה ברמה גבוהה"), פינלנד (בראיסון לומיו, בה חתם הקיץ טמיר הרשקו), טורקיה וקטאר – הגיע צ'מוס ליוון, אולם לאחר חודש אחד בלבד בפויניקאס סירו מהליגה הראשונה, נאלץ לחזור לארצו. "חתמתי איתם על חוזה, אבל הוויזה שלי לא אושרה ביוון, וגם התברר שהיו בעיות בהסכם עם הקבוצה. חזרתי לקניה, והתחלתי ללמוד".


צ'מוס באימון כפ"ס, השבוע. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של הפועל כפ"ס

אחרי כשנה של לימודי קרימינולוגיה בקניה, הגיעה ההצעה מישראל. "תמיד ידעתי שאני רוצה לבקר כאן, ארץ עם הרבה היסטוריה, וכשהסוכן שלי אמר לי שיש כזו אופציה, אמרתי, 'בוא ננסה'. שחקן צריך לצאת לשחק בחו"ל כדי לצבור חוויות, לראות תרבויות אחרות, ולקבל נסיון וחשיפה בתקווה להתקדם. אצלנו בענף זזים הרבה, כי המצב הכלכלי של הקבוצות בדרך כלל לא יציב, למעט במדינות שבהן לכדורעף יש מעמד חזק – וזו הסיבה שגם אני עברתי בין הרבה קבוצות".

מוצאו של צ'מוס, שחקן נבחרת קניה, הוא מהקלנג'ין, קבוצה אתנית שידועה בהיותה מעצמה של רצים למרחקים ארוכים ובינוניים. "כולם מכירים את הרצים הקנייתים שמגיעים מהמחוז שלנו, באיזור אלדורט (Eldoret, עיר במערב קנייה, הנחשבת לבירת הריצה הקנייתית). אפשר להגיד שהכדורעף הוא הספורט השני בקניה אחרי מקצועות האתלטיקה. למרות שגם ראגבי וכדורסל הולך לא רע. הליגה הראשונה בקניה די תחרותית, והקבוצות הבכירות משחקות באליפות אפריקה למועדונים".

אוהדי כדורעף ישראלים יוכלו לזכור את פיליפ מאיו, המצליב הקנייתי שעבר יחד עם טומיס קונסטנצה הרומנית את מכבי תל אביב ברבע גמר גביע האתגר האירופי ב-2012, וכן את המצליב ג'יימס אונטרו אניינגאו, שהודח עם סלאמינה פמגוסטה מול הפועל מטה אשר ב-2012 בשלב 1/16 בגביע האתגר. "אני לא יודע איך זה בישראל, אבל באירופה מחפשים מצליבים בקניה. יכול להיות שחושבים שהקבלה שלנו לא מספיק טובה, אבל רואים את העוצמות ואת הגובה שיש לשחקנים קנייתים, וחושבים שזה יתאים".
תגובות