איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > מיכל ברניק יוצאת לארה"ב, ומכוונת גבוה

מיכל ברניק יוצאת לארה"ב, ומכוונת גבוה

שחקנית נבחרות כדורעף החופים טסה למכללת מיזורי סטייט, ותשחק בקולג' על מלגה מלאה. בראיון לאתר איגוד הכדורעף היא מספרת: "הרמה כאן גבוהה. בסופו של דבר, המטרה היא הסבב העולמי והאולימפיאדה"

תאריך: 03/01/2020  |  כתב: אתר איגוד הכדורעף  |  צילום: דייויד סלברמן  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ
מיכל ברניק הפכה בסוף 2019 לישראלית הראשונה שיוצאת לשחק כדורעף חופים במכללה בארה"ב, ופרצה, באופן מפתיע, דרך חדשה עבור הענף המתפתח בישראל. לכבוד המאורע המשמח, שוחחה ברניק בת ה-21, שתתחיל להתאמן במכללת מיזורי סטייט בשבוע הבא, עם אתר האיגוד, וסיפרה על תחושותיה לקראת השינוי הגדול בקריירה שלה.

כמו רבות אחרות, גם ברניק הגיעה לכדורעף אחרי שהתנסתה בענף אחר. לאחר שהתאמנה בכדורסל, בחרה ברניק להתמקד בכדורעף אולמות בכיתה ח'. מעט לאחר מכן הגיע לאמן בבית הספר הרב-תחומי בחדרה, שם למדה ברניק, אוהד רדקו, כיום מאמן נבחרת ישראל בכדורעף חופים. במקביל אימן רדקו באקדמיה בווינגייט, והציע לברניק להצטרף כמתאמנת אקסטרנית - כלומר שלא בתנאי פנימיה. "הגעתי לכמה אימונים, וראיתי כמה הענף רציני. התחלתי להשקיע יותר, הלכתי לחדר כושר לבד כמעט כל יום, והשקעתי בריצות ועוד פעילויות שמעבר לאימונים", היא מספרת.


ברניק. סוללת דרך חדשה לשחקניות החופים הישראליות? צילום: דן שיראי

כשהייתה בת 16 בלבד, פנו אליה אלון אלקובי ועובדי סידון, שחקני כדורעף החופים ואנשי הנבחרות, בבקשה שתצטרף לסגל הנבחרת לקראת אליפות העולם עד גיל 19. "בתקופה ההיא בכלל לא ידעתי שכדורעף חופים הוא ענף כל כך רציני. אבל מפה לשם התאמנו שבועיים בחופים, וטסנו לאותה תחרות. כמובן שחטפנו בראש מהקבוצות שם". אבל למרות התבוסות, האירוע היה משמעותי עבור ברניק, שקיבלה החלטה להשקיע את מרצה בקריירת כדורעף החופים.

על ההחלטה מספרת ברניק: "בחופים אין לך תפקיד משלך, רק מגיש או רק מקבל או רק חוסם. זה הכל מהכל, וזה הרבה יותר כיף והרבה יותר מאתגר. בנוסף לכך, אפשר להגיע רחוק מאוד, כי אתה תלוי רק בעצמך ובבן הזוג שלך ובניקוד".

בתיכון שיחקה ברניק בליגת העל אצל אמיר ברעם (תיכון חדרה), שאיפשר לה לשלב בין האולם לבין החופים. לאחר שסיימה את בית הספר, הפכה לשחקנית חופים באופן מלא. "מאז אני מתאמנת בנבחרת תחת אוהד רדקו. התחלתי כאקסטרנית, ולאט לאט הגעתי לנשים".

וכעת עושה ברניק צעד נוסף קדימה. על החיבור עם מכללת מיזורי סטייט, מספרת ברניק: "רציתי קצת לשנות מקום ואווירה, אז התחלתי לשלוח מיילים למאמנים של קבוצות בקולג'. כמה וכמה ענו ובהתחלה, וכמעט חתמתי עם הוואי, שהיו מוכנים לתת לי מלגה חלקית. אבל אז התחברתי בארץ עם מישהי שחברה שלה התחילה לעבוד כעוזרת מאמנת במיזורי סטייט, וסיפרה שהם מחפשים שחקניות. החברה המליצה עליי למאמנות, ובתוך שבוע, אחרי שצפו במשחקים שלי וקיבלו המלצות, כבר סגרנו על מלגה מלאה".


ברניק. "הגעתי לכמה אימונים, וראיתי כמה הענף רציני". צילום: דייויד סלברמן

מאמנה החדש של ברניק ב"דובי החוף" של מיזורי סטייט, טרי דל קונטה, אמר על הצטרפותה: "למיכל ברניק יש הכי הרבה נסיון בחופים מבין שחקניות הסגל שלנו, וזה מלהיב ביותר. אפשר לצפות לכך שהיא תרים את המשחק שלנו לרמה אחרת". 

מעבר לשינוי המקצועי, ברניק ניצבת בפני יום יום שונה ממה שהכירה. עם זאת, ולמרות הקשיים הצפויים ("לא היה קל בכלל להיפרד מהנבחרת ומהחברים"), ברניק מספרת שבסביבתה הקרובה שרר קונצנזוס שמדובר בהחלטה הנכונה. "כולם תמכו והתלהבו מהרעיון", היא אומרת. 

למה, לדעתך, לא הייתה שחקנית ישראל שבחרה בדרך הזו לפניך?

"האמת היא שאני לא יודעת. אולי זה כי כדורעף החופים בארץ לא היה מפותח מספיק ולא החשיבו את הענף הזה כספורט שאפשר להתקדם בו ולהגיע באמת רחוק. בארה"ב הענף מפותח ברמה גבוהה כבר הרבה זמן, אבל כנראה ששחקניות בארץ לא ראו את עצמן עוסקות בענף הזה מעבר למכללות כי לא הייתה מסגרת מקצועית לכך בארץ".

איך היית רוצה לראות את השנים הקרובות שלך בכדורעף החופים?

"מבחינת שאיפות, קודם כל אני רוצה לצבור כמה שיותר נסיון במסגרת הקולג', להתחרות כמה שיותר. הרמה כאן במכללות מאוד גבוהה. בנוסף, הייתי שמחה להישגים עם הקבוצה שלי בזמן שאני במכללות. במקביל, אני גם מתכננת לשחק בסבב ה-AVP (סבב כדורעף החופים האמריקאי) עם מישהי מפה או מישהי מישראל. אחרי שאסיים את הלימודים אני מתכננת לחזור לארץ ולהתחרות בסבב העולמי, כשהמטרה הסופית היא כמובן המשחקים האולימפיים".
תגובות