איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > מוק' אליפות אירופה - נבחרת ישראל מתקרבת לרגע האמת

מוק' אליפות אירופה - נבחרת ישראל מתקרבת לרגע האמת

בשבוע הבא, החל מיום שלישי (12.1) תחל ישראל באופן רשמי את טורניר מוקדמות אליפות אירופה בכדורעף גברים, טורניר שישוחק באופן יוצא דופן בישראל. במשך שישה ימים ישחקו שלושת הנבחרות: ישראל, בולגריה החזקה ואוסטריה זו מול זו באולם אנרבוקס בחדרה, כאשר שתי הראשונות בבית יעפילו לאליפות עצמה, אתר האיגוד עם ראיון מיוחד עם המאמן נועם כץ שמדבר על ההכנה הלא פשוטה בצל הקורונה, ההכרות המיוחדת שיש לו עם הנבחרת האוסטרית, מה הוא חושב על נבחרת בולגריה החזקה ואיזה מסר מיוחד יש לו עבור הקהל שיראה בבית את המשחקים

תאריך: 03/01/2021  |  כתב: איגוד הכדורעף  |  צילום: איגוד הכדורעף  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ

רגע לפני משחקי מוקדמות אליפות אירופה שיחלו בשבוע הבא בישראל, אתר האיגוד עם ראיון מיוחד עם המאמן נועם כץ שמדבר על ההכנה הלא פשוטה בצל הקורונה, ההכרות המיוחדת שיש לו עם הנבחרת האוסטרית, מה הוא חושב על נבחרת בולגריה החזקה ואיזה מסר מיוחד יש לו עבור הקהל שיראה בבית את המשחקים.
בשבוע הבא, החל מיום שלישי (12.1) תחל ישראל באופן רשמי את טורניר מוקדמות אליפות אירופה בכדורעף גברים, טורניר שישוחק באופן יוצא דופן בישראל. במשך שישה ימים ישחקו שלושת הנבחרות: ישראל, בולגריה החזקה ואוסטריה זו מול זו באולם אנרבקס בחדרה, כאשר שתי הראשונות בבית יעפילו לאליפות עצמה. ליגת הכדורעף לגברים יצאה לפגרה והנבחרת בהנהגתו של המאמן נועם כץ ויחד עם הצוות הנפלא שלו יניב בר נצר עוזר מאמן, שוקי פרנקל מנהל הנבחרת, לוקה רוסיני מאמן כושר ואורי לאוני סטטיסטיקאי, התכנסה למחנה אימונים מיוחד במסגרתו קיימה מספר משחקים מול נבחרת הזרים של הליגה.

השבוע, בעיצומן של ההכנות פגשנו את המאמן נועם כץ לראיון מיוחד.
מה התחושה האישית שלך לגבי המוקדמות שסוף סוף מתקיימים אחרי כל כך הרבה דחיות?
"יש הרבה התרגשות - חיכינו לזה הרבה זמן, גם מבחינה אישית, זה טורניר ראשון שלי כמאמן נבחרת. זו דרך לבדוק את היכולות של הנבחרת שלנו במסגרת הכי חשובה שאנחנו משתתפים בה. נכון שלא הייתה לנו את ההכנה האופטימלית, אני מאמן נבחרת שנה וחצי ועדיין לא שיחקנו משחק רשמי אחד, גם בגלל התקופה, אבל לא נשתמש בזה בתור תירוץ, נבוא לעשות את המקסימום בתנאים שיש ולנסות להיות הכי טובים שאפשר".

איזו השפעה יש לעבודה שהמשחקים ייערכו בארץ?
את זה נדע רק אחרי האליפות, אני חושב שרצינו להיות בסיטואציה אחרת, הנבחרת לא שיחקה כבר הרבה שנים משחקים בינלאומיים בישראל, והייתה פה הזדמנות לארח נבחרות נהדרות, לראות הצגה של כדורעף טוב וכמובן לחזות בנבחרת שלנו בפני הקהל שלה, וזה לא יקרה. זה חבל, עד שיש הזדמנות כזו באולם יפה וביתי כמו באולם בחדרה שיארח את משחקי האליפות, אבל בסופו של דבר זה יהיה ללא קהל, אז מצד אחד אנחנו שמחים שזה יהיה פה אבל מצד שני אנחנו מאוכזבים שלא יהיה קהל שידחוף את  הנבחרת".איך נראות ההכנות עד עכשיו?
שיחקנו מספר משחקים מול נבחרת הזרים של הליגה וזו יוזמה ברוכה של האיגוד כי אלו המשחקים היחידים שיכולנו לעשות כי לא יכולנו לארח או להתארח. אני גם מודה לשחקנים הזרים שהתגייסו לעזור לנו. אני לא מתייחס לתוצאה של המשחקים כי אני חושב שמאמנים רציניים חייבים לעבוד לפי דרך ואין קיצורי דרך, כלומר אם הנבחרת לא שיחקה אפילו לא משחק אימון כבר כמעט שנתיים, אז אי אפשר לצפות שבמשחק הראשון או השני הדברים יעבדו כמו שצריך. אנחנו מנצלים את המשחקים האלו כדי לראות מה הליקויים ומה אנחנו צריכים לעבוד ולקדם במעט זמן שנותר. אני מרוצה מהגישה של השחקנים  - אני חושב שהשחקנים מאוד רוצים ורעבים רואים בזה אתגר מאוד גדול ומתאמנים מאוד יפה, אנחנו צריכים להוריד מהם את הלחץ ולבוא באווירה מעצימה וטובה לטורניר. לדעת כמובן שהנבחרות שמשחקות מולנו הן נבחרות טובות, ואנחנו צריכים לשחק כדורעף מושלם כדי להצליח מולן והשחקנים באמת מבינים את זה".

איך נראה החיבור בין הוותיקים לצעירים בנבחרת?
 אנחנו מנסים להכניס דור צעיר שלא היה כח משמעותי בנבחרת בשנים האחרונות, מצד שני יש את שחקני דור הביניים שהם שחקנים שהם כבר יותר ותיקים בנבחרות, שחקנים שמצופה מהם לקחת אחריות הפעם ויש את הוותיקים יותר שכבר ראו וחוו הכל,  עבורם אני שמח שהמשחקים ייערכו בארץ".

בוא נדבר רגע על שתי הנבחרות, בולגריה מעצמה עולמית של ממש שמגיעה לכאן?
בולגריה היא אחת הנבחרות הכי טובות בעולם, היא בוודאי הנבחרת הכי טובה שמשתתפת בשלב המוקדמות בכל הבתים. היא הגיעה לשלב הזה בכלל בטעות אחרי שהפסידה ברבע גמר אליפות אירופה האחרונה  במפתיע. יש שם שחקנים יוצאי דופן, השחקן הכי מרשים שם זה סוקולוב שרק לפני שבוע לקח את הגביע הרוסי בתור הטופ סקורר,  יהיה מעניין לשחק מולם ולראות את הרמה שלהם, אין ספק שזה באמת אתגר גדול מאוד".

ומה לגבי האוסטרים?
לגבי האוסטרים אני יודע ממקור ראשון שהם נבחרת נהדרת כי לפני שנה וחצי התארחתי אצלם במחנה אימון לקראת האליפות אירופה, זה כמובן היה לפני שידענו שהם באותו בית איתנו. רציתי ללמוד דווקא מנבחרת שהייתה בדרג שלנו ועשתה התקדמות מאוד גדולה בשנים האחרונות כשהשיא היה העפלה לאליפות אירופה האחרונה בצורה מרשימה. זו נבחרת שהולכת כבר הרבה מאוד שנים ביחד, נבחרת מאוד מגובשת, השחקנים, בעקבות ההצלחה של הנבחרת, הגיעו לקבוצות טובות באירופה. זו בהחלט נבחרת טובה עם שחקנים כמו ברגר שמשחק בטורקיה ושחקנים אחרים שמשחקים בקבוצות הטובות בגרמניה, מה שמדאיג אותי זה פחות השחקנים האינדיבידואלים אלא יותר החיבור והניסיון של הנבחרת שמשחקת הרבה שנים במסגרות האירופאיות ברמות הגבוהות".

אבל אם יש סיכוי זה מולם?
הם בהחלט נבחרת פחות איכותית מהבולגרית, אבל הם עדיין נבחרת טובה מאוזנת וחזקה, שהיתרון הגדול שלהם עלינו זה הניסיון והשתתפות כל הזמן במפעלים אירופים, הדרך שהם עשו זו הדרך הנכונה, השתתפות כל הזמן עד שאתה מצליח, הכדורעף האוסטרי נמצא בהתקדמות בשנים האחרונות".

עבורך זה סוג של פסגה?
אני מעדיף לדבר באופן כללי על הנבחרת מאשר על עצמי באופן אישי, אני רק אגיד שיכולתי לאמן את הנבחרת בעבר אבל חיכיתי להגיע יותר מוכן אבל אני חושב שהשנה הלא פשוטה הזו, זה בהחלט היה אתגר עבורי, זה לא פשוט להכין ככה את הנבחרת, מבחינתי האתגר הוא יותר גדול: איך לקדם את הנבחרת לטווח הארוך, חשבתי מההתחלה, שאם אתה רוצה להשפיע זה לוקח זמן. אני באופן אישי מוכן למשימה, הלכתי לישון וקמתי כל יום בבוקר עם האוסטרים והבולגרים, כבר מהרגע שקיבלנו אותם בהגרלה, כולל מעקב אישי אחרי כל שחקני הנבחרות, אבל בסופו של דבר מה שחשוב זה איך אנחנו מכינים את הנבחרת שלנו וברמת המקרו איך אנחנו מקדמים בכלל את כדורעף הגברים בישראל".

איפה הכוח העיקרי שלנו כנבחרת?
"אני חושב שהשחקנים שלנו, רובם משחקים בישראל, לכאורה אתה מצפה ששחקנים שמשחקים באירופה תהיה להם איכות יותר גבוה, אבל אני חושב שזה שכל השחקנים פה יכול ליצור אצלם גאוות יחידה, שתוכל להרים אותנו למעלה, אני חושב שהשחקנים שלנו כבר הרבה שנים ביחד, וזה יכול לעבוד בכיוון חיובי, אבל גם לשלילי , כי הם היו גם ברגעים של אכזבה ביחד. אני רואה את החיבור שלהם ואני רואה שהם אוהבים להיות ביחד".


 
איך הקורונה השפיעה עליך באופן אישי?
הקורונה השפיעה על כל העולם, אני בורג קטן, מכל המקומות שאני עובד בהם, הקורונה השפיעה יותר מכל על הנבחרת, רצינו לבחון את היכולת שלנו מול קבוצות באירופה לראות מה אנחנו שווים, כי המשחק בליגה בארץ לעומת המשחק באירופה הוא אחר לחלוטין מבחינת המהירות, העוצמה, הטקטיקה והטכניקה. אם רוצים לקדם את הנבחרת היא צריכה כל הזמן לשחק ובסוף אני חושב שנגיע לשם, המשחק הבינלאומי הראשון שלנו בגלל הקורונה הוא במוקדמות, אף אחד כמובן לא אשם בזה, אבל כשהקורונה תיגמר, אם רוצים להרים את הכדורעף גברים השחקנים שלנו חייבים לשחק יותר".

מה יש לך לומר לקהל הצופים שיראה את המשחקים בטלוויזיה?
"קודם כל שהם חסרים לנו, החלום שלי כמאמן נבחרת היה להיות בארץ עם אולם מלא שצועק אל אל ישראל, אז אני מקווה שהם יצעקו מול הטלוויזיה – ואולי זה יעזור. אני רוצה שהקהל ידע שהשחקנים וכולנו באמת משחקנים עם תחושת גאווה ופטריוטיות, גם כלפי המדינה וגם כדי לקדם את הענף שלנו ואנחנו מקוים שהמשחקים יביאו עוד אוהדים לכדורעף בישראל"

מה אתה מאחל לקראת 2021
"כמו כל העולם אני מאחל שתהיה לנו שנה קצת אחרת ממה שהייתה ואני אופטימי שזה יקרה אני מאחל לכולם הרבה בריאות, אני חושב שהרע מכל מאחורינו, גם מבחינת הספורט וגם מבחינת החיים בכלל, עוד נדע ימים יפים, אני שמח שלמרות כל הקשיים הצלחנו לשמור על הענף שלנו בחיים, ומפה אפשר להתרומם".

תגובות