איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > תופסים גל עם גלילי - עבר, הווה ועתיד עם גל גלילי מאמן נבחרת הנשים

תופסים גל עם גלילי - עבר, הווה ועתיד עם גל גלילי מאמן נבחרת הנשים

לפני כחודש, מונה גל גלילי למאמן נבחרת הנשים. גל, שבשנתו הראשונה כמאמן מכבי ת"א, סיים את העונה עם דאבל מרשים, מתכונן לטבילת האש הראשונה כמאמן ראשי של הנבחרת הבוגרת. על הפרק - טורניר הסילבר לייג שיתקיים בסוף החודש "אני מאוד מעריך את התפקיד והמסגרת, אבל החלום האמיתי הוא לא לקבל את התפקיד, אלא להצליח ולהגיע להישגים עם נבחרת הנשים. על מנת להגיע לשם, יש לפנינו דרך ארוכה ועבודה רבה, שאני מאמין שאפשר וצריך לעשות".

תאריך: 24/05/2021  |  כתב: דן שיראי  |  צילום: איגוד הכדורעף  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ

לפני כחודש, מונה גל גלילי למאמן נבחרת הנשים. גל, שבשנתו הראשונה כמאמן מכבי ת"א, סיים את העונה עם דאבל מרשים, מתכונן לטבילת האש הראשונה כמאמן ראשי של הנבחרת הבוגרת. על הפרק - טורניר הסילבר לייג שיתקיים בסוף החודש.
טורניר הסילבר לייג, יתקיים בשני סבבים בדומה לטורניר הגברים. גם כאן, הטורניר מיועד לנבחרות בדרגה השנייה באירופה, כאשר הנבחרות בדרגה הראשונה משחקות בטורניר הזהבהנבחרת תשחק בבית עם אוסטריה, לוקסמבורג וסלובניה.  בבית ישחקו נבחרות בוסניה, אסטוניה, לטביה ופורטוגל. ארבעת הראשונות יפגשו לטורניר הגמר. הסיבוב הראשון יתקיים בלוקסמבורג, בין התאריכים 28-25 למאי. הסיבוב השני יתקיים בסלובניה, בין התאריכים 4-6 ליוני.

לקראת יציאת הנבחרת לטורניר הסילבר לייג, בין אימון לאימון, פגשנו את גל לראיון ראשון על העבר, ההווה והעתיד.
 גל, אז איך הכל התחיל?
"נולדתי וגדלתי בקיבוץ העוגן של שנות ה 70-80 , כשהקבוצה של הקיבוץ משחקת בליגה הראשונה וזוכה בתארים שונים. אבא שלי - עמרם גלילי, שיחק אז בקבוצה ובנבחרת ישראל, כך שמאז שאני זוכר את עצמי, אני במגרשים עם כדורעף בידיים.נולד לכדורעף, עמרם גלילי אבא של גל (משמאל) צופה במשחק מכבי ת"א ביחד עם מאיר כץ (צילום, איגוד הכדורעף)


בגיל 16 עברתי לשחק בצורה רצינית, בקבוצת הבוגרים של המעפיל ובהמשך שיחקתי במספר קבוצות שונות בליגת העל ובנבחרות ישראל נוער ובוגרים. לאמן התחלתי בגיל 21 עם השחרור מהצבא. כשסיימתי לשחק, לקחתי את האימון צעד אחד קדימה ברצינות ובהשקעה. הייתי בצוות שהקים את קבוצת הבנות באקדמיה בווינגייט בשנת 2003  ושם אימנתי במשך 9 שנים. במקביל, הייתי עוזר מאמן למשך 5 שנים, במה שנקרא בזמנו "פרויקט זלינגר".                                בעשור האחרון, אימנתי בליגת העל נשים בקריית אתא, בגברים בכפר סבא ובקבוצת הבנים של האקדמיה בווינגייט. בשנה האחרונה, אימנתי את מכבי תל אביב גברים".
העונה הראשונה כמאמן מכבי ת"א מסתיימת עם דאבל, מה היה הסוד? 
"אין ממש סוד... התוכנית בקיץ הקודם הייתה: לבנות קבוצה מאוזנת ובריאה מבחינה מקצועית ואישיותית ואני שמח שהדברים התחברו לנו בצורה טובה. כל שחקן תרם את חלקו והצלחנו להוציא את המיטב ברמה האישית והקבוצתית. קרדיט גדול בעניין מגיע לשחקנים, מהמובילים ועד לאחרון המחליפים ובנוסף גם לצוות הניהולי, בראשות אסף ליבר, זיו יוסיפוף שפועל רבות מאחורי הקלעים, ודדי שינטוף המנהל הוותיק".עונה חלומית במכבי ת"א ( צילום איגוד הכדורעף)


מכבי ברמה הזו מתאימה לשחק באירופה? והאם יש תכנון להירשם לאחד המפעלים?
באירופה יש כמה רמות ומפעלים. ל- Challenge Cup  אני מאמין שנוכל לעשות קמפיין יפה, תלוי הגרלה. לגבי ליגת האלופות וגם ל-  CEV Cup אני חושב שאין לנו עדיין את האמצעים להגיע ליותר מהשתתפות מכובדת, במקרה הטוב. אני מאוד מקווה שנוכל לגייס את התקציב המתאים, כדי להירשם השנה לאחד המפעלים באירופה. כשהמטרה כאמור, לא רק להופיע שם, אלא להתקדם בטורניר ולהגיע כמה שיותר רחוק. הופעה קבועה ומשמעותית של מכבי תל אביב באירופה, היא ללא ספק, מטרה לטווח הבינוני-רחוק של המועדון".
האם קיים הבדל בין אימון נשים לגברים?
"הבדלים הם בסגנון, ברמה הטכנית, טקטית ופיזית. אולי גם קצת שונה מבחינה פסיכולוגית. אבל בסופו של דבר, רב הדומה מהשונה. המשחק הוא אותו המשחק והעבודה, בשני המקרים, היא עם בני-אדם תחרותיים, שרוצים להצליח, להשיג וליהנות ממה שהם עושים" כמאמן נבחרת באקדמיה למצוינות, אימן וחינך עשרות שחקנים לאהבת הענף ( צילום איגוד הכדורעף)


קיבלת את משרת מאמן נבחרת הנשים, חלום שמתגשם?
"אני מאוד מעריך את התפקיד והמסגרת, אבל החלום האמיתי הוא לא לקבל את התפקיד, אלא להצליח ולהגיע להישגים עם נבחרת הנשים. על מנת להגיע לשם, יש לפנינו דרך ארוכה ועבודה רבה, שאני מאמין שאפשר וצריך לעשות".
הנבחרת מאוד צעירה, איך מתחילים?
"להתכונן ולבנות תוכנית לטווח ארוך, עם השקעה ועבודה רצינית ומסודרת. מהגילאים הצעירים ועד קצה הפירמידה בנבחרת. ספציפית לנבחרת הנוכחית, אני מאמין בפוטנציאל הקיים שביחד עם מספר שחקניות שלא נמצאות היום ומתוכננות לחזק את הנבחרת בעתיד הקרוב, נוכל להתקדם ולראות תוצאות במוקדמות אליפות אירופה בשנה הבאה ובעיקר בעוד 3 שנים והלאה.
צריך להגיד שבראיה רחבה יותר, יש מספר בעיות ומכשולים בכדורעף הישראלי בכלל ובנשים בפרט שחייבים לפתור ולמנף לטובתנו לפני שמצפים להצליח ולהגיע למטרות רציניות. כמו למשל, יצירת מסלול ואופק מקצועי לשחקנית נבחרת מגיל צעיר ועד שלבים מתקדמים בקריירה.
כיום רוב השחקניות שלנו יוצאות ממסגרות הליגה והנבחרת (מסיבה כזו או אחרת), בגיל צעיר הרבה לפני שהגיעו למיצוי הפוטנציאל שלהן. יש מספר תוכניות שגובשו לאחרונה באיגוד הכדורעף ואני מקווה מאוד שיצאו לפועל. להנהגה החדשה, הניהולית והמקצועית באיגוד יש תפקיד מכריע בעניין, שכרוך גם בגיוס משאבים משמעותי. בלי שדרוג ושינוי מהותי ברמת המאקרו נתקשה להגיע להישגים אליהם אנחנו שואפים"
תגובות