איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION

נבחרת ישראל - נשים

הופעתה הראשונה של ישראל בטורניר גמר אליפות אירופה הייתה בשנת 1967, תחת המאמן הצעיר אריה זלינגר. בטורניר שנערך באיסטנבול, טורקיה, שיחקו בנות הנבחרת בשלב הבתים הראשון במסגרת בית ב' וסיימו במקום השני אחרי בולגריה ולפני טורקיה ושבדיה. ההמשך היה בבית העליון עם שמונה הנבחרות הגדולות בטורניר ושם, השיגה ישראל שני ניצחונות ושבעה הפסדים וסיימה במקום השמיני בדירוג הסופי.

כעבור ארבע שנים, ב-1971, שוב הגיעה הנבחרת לאותו מעמד. בטורניר שנערך באיטליה שיחקה הנבחרת בבית ה' והגיעה עד למקום השני אחרי הונגריה ולפני אנגליה. המקום השני הוביל למשחקי הדירוג 7-12, ישראל השיגה ניצחון אחד וספגה ארבעה הפסדים ואת הופעתה האחרונה בטורניר גמר אליפות אירופה סיימה במקום ה 11.

בהיסטוריה של נבחרת הנשים נרשמה גם הופעה יוקרתית ובלתי נשכחת בטורניר גמר אליפות העולם שנערך בשנת 1956 בצרפת. ישראל שובצה לבית א' עם ברית המועצות, ארה"ב ולוכסמבורג. ישראל התמקמה שלישית בבית ומשם שובצה למשחקי הדירוג 11-17 ובהם הגיעה למקום ה 14 בדירוג הכללי, כשברזיל מסיימת בראש הבית ובמקום ה 11 באליפות העולם. נבחרת ברית המועצות הגדולה הכותרה לאלופת העולם באותו טורניר.

נבחרת ישראל בעשור השני של שנות האלפיים

נבחרת הנשים של ישראל זכתה לחשיפה רבה עם חזרתו של ד"ר אריה זלינגר לעמדת המאמן. יחד איתו קיבלה הנבחרת את הכינוי "פרוייקט זלינגר". הפרוייקט יצא לדרך בקיץ 2007 כשהמטרה היא העפלה למשחקים האולימפיים בלונדון 2012. סגל השחקניות התאמן מדי יום במכון וינגייט, וההצלחות של נבחרת הנשים הובילו את הכדורעף הישראלי לרנסאנס בזירה הבינלאומית, עם הופעה באליפות אירופה 2011 שנערכה בסרביה ובאיטליה.
 


רגע ההעפלה לאליפות אירופה 2011


הדרך לאליפות החלה באביב 2010. הנבחרת שיחקה במוקדמות אליפות אירופה 2011 בבית ג' יחד עם אוקראינה, בריטניה וסלובקיה. שני השלבים הראשונים שוחקו באוקראינה ובבריטניה כשישראל סיימה במקום השני בבית עם ארבעה ניצחונות ושני הפסדים והעפילה למשחקי ההצלבה ובהם גברה על ביילורוסיה בעימות בלתי נשכח בין שניים מגדולי מאמני הנשים בעולם, זלינגר הישראלי ומאמן נבחרת ברה"מ ורוסיה לשעבר ניקולאי קרפול. יתרון 0:2 במשחק הראשון לא הספיק לבנות שנוצחו בשובר שיוויון. אבל, הופעה הירואית במטרווסט, רעננה בגומלין, הביאה לניצחון 1:3 ולחזרתה של הנבחרת לטורניר לראשונה מאז 1971. אמנם את האליפות סיימה הנבחרת במקום האחרון בבית ג', עם הפסדים לפולין, צ'כיה ורומניה, אבל הגאווה בליבם של אוהדי הכדורעף בישראל הייתה רבה. סגל נבחרת ישראל באליפות אירופה 2011: טניה פראגה (קפטן), אניה ויליקי, שני פחם, גלית דבש, אדווה זינובר, אינה ויסוצקי, אלה קולנוגורוב, ליבי חיים, פולי ארזי, רון פונטי, אנה פרחי, טלי ארטמנקו, ענבר וינרסקי, יעל לוטן.

עצם העפלה לטורניר הגמר באליפות היבשת, סידרה לישראל הגרלה יחסית נוחה במוקדמות יורו-וולי 2013 בגרמניה ושווייץ. ישראל שיחקה בבית אחד עם נבחרות ספרד, סלובקיה ושבדיה. בתום שני הטורנירים, השני נערך בישראל, סיימה הנבחרת במקום השלישי כשהיא מקדימה את שבדיה, אותה ניצחה פעמיים בנוסף לניצחון על ספרד (2:3) בטורניר הראשון שנערך בסלובקיה, ולא שיחקה באליפות אירופה.

 


נבחרת ישראל מודל 2012


ביוני 2010 שיחקה נבחרת הנשים לראשונה במסגרת הליגה האירופית ומאז רשמה שתי הופעות נוספות במפעל הקיץ היבשתי. בהופעת הבכורה שובצה ישראל לבית ב' יחד עם נבחרות טורקיה, ספרד ויוון. הכחולות לבנות סיימו במקום השני אחרי טורקיה עם 8 ניצחונות ו-4 הפסדים ובסיום שלב הבתים, העפילה אל הפיינל פור שנערך באנקרה, טורקיה. את שלב ארבע הגדולות סיימה הנבחרת במקום הרביעי לאחר הפסד בחצי הגמר לאלופה סרביה 3:0 ובמאבק על המקום השלישי לטורקיה באותה תוצאה. שנה אחר כך (2011) נרשמה הופעה שנייה במפעל הנבחרות האירופי, וישראל לא העפילה אל ארבע הגדולות לאחר שהשיגה ניצחון אחד משניים עשר משחקים, בבית שכלל את צ'כיה, בולגריה והונגריה, עליה גברה הנבחרת במשחק הראשון של העונה. בקיץ 2012 הופיעו הכחולות לבנות בפעם השלישית ברציפות בליגה היבשתית. הפעם שובצה הנבחרת לבית עם נבחרות הולנד, צ'כיה ויוון.

הנבחרת סיימה את שלב הבתים במקום השלישי אחרי הולנד וצ'כיה ולפני יוון תוך שהיא רושמת ניצחון אדיר על צ'כיה הגדולה. טלי ארטמנקו (35, 1.82 מ') שלא שיחקה בטורניר הראשון, סיימה שלישית בטבלת המנחיתות עם 142 בסה"כ שהן כמעט 5 הנחתות למערכה. ארטמנקו סיימה רביעית בדירוג הנקודות עם 155 ב-29 מערכות בהן שיחקה. הממוצע עומד על 5.34 נק' למערכה. טלי תפסה גם את המקום העשירי בטבלת הקבלניות. בטבלת החוסמות התמקמה גלית דבש (25, 1.80 מ') במקום 6 עם 25 קיל בלוק (0.62 למערכה) ב-40 מערכות סה"כ. המקום השביעי בטבלת מכות הפתיחה המוצלחת היה שייך לחוסמת האמצע הצעירה אניטה גליק (18, 1.83 מ') שערכה את הופעת הבכורה הרשמית בקמפיין. היא סיימה עם 15 אסים ב-28 מערכות כשהמרחק בינה למקום הראשון עומד על שלושה אסים בלבד. הליגה האירופית במהדורת 2012 היה הטורניר הרשמי הראשון אליו התייצבה הנבחרת עם סגל צעיר לאחר פרישתן מהנבחרת של טניה פראגה, הקפטנית באליפות אירופה 2011, אינה ויסוצקי, פולי ארזי ואנה פרחי. אניה ויליקי נעדרה מהטורניר בעקבות פציעה.

נבחרת ישראל ב-2013

הנבחרת רשמה בשנה זו הופעה רביעית בליגה האירופית. תחת הדרכתו של זלינגר שיחקה הנבחרת בבית ב' יחד עם נבחרות גרמניה, סרביה ובלגיה, שלוש נבחרות מהדרג הבכיר של אירופה. היא סיימה את הקמפיין בליגה האירופית עם הפסד 3:1 (21:11, 21:15, 15:21, 21:13) לסגנית אלופת אירופה גרמניה ולמעשה נעלה את העונה ללא ניצחון.

בהמשך השנה רשמה הופעה ראשונה במוקדמות אליפות העולם בעידן הנוכחי. בשלב הראשון ניצחה הנבחרת בטורניר שנערך בישראל את לטביה, מונטנגרו ויוון, אך נוצחה במשחק הרביעי בידי הונגריה 3:2 לאחר שאיבדה יתרון שתי מערכות ויתרון 2:5 במערכה החמישית. ההפסד לא מנע העפלה של השלב הבא. הנבחרת הוגרלה בשלב השלישי לבית אחד עם נבחרות סרביה, אסטוניה ואזרבייג'אן, אותו סיימה במקום השלישי, ללא הכרטיס לאליפות העולם.
 


נבחרת הנשים בשלב השני של מוקדמות אליפות העולם, קיץ 2013

אליפות אירופה 2015 (הולנד ובלגיה)

באליפות אירופה 2015 לנשים שנערכה בבלגיה והולנד הוגרלה נבחרת הנשים של ישראל, עדיין בהדרכתו של זלינגר, לשלב השני במוקדמות בבית אחד עם נבחרות צרפת, הונגריה ושבדיה, שעלתה משלב המוקדמות הראשון. הנבחרת הראשונה בבית עלתה ישירות לאליפות. הנבחרת מהמקום השני שובצה בפלייאוף (בית וחוץ) על מקום בטורניר הגמר. השלב שוחק בשני טורנירים כשהראשון נערך בצרפת ואילו הנבחרת אירחה את הטורניר השני במכון ווינגייט.


 נבחרת ישראל בשנת 2015


הנבחרת פתחה את הטורניר הראשון בהפסד 3:1 להונגריה אבל מייד לאחר מכן הדהימה את המארחת צרפת בניצחון 0:3 והמשיכה לניצחון על שבדיה בארבע מערכות. הטורניר השני במכון ווינגייט נפתח בניצחונות על הונגריה ושבדיה בארבע מערכות, אך ברגע האמת, הובסה הנבחרת 3:0 בידי צרפת ואיבדה את המקום השני בבית להונגריה שעלתה לפלייאוף. "כל המערכות קרסו, וכך גם השחקניות הבולטות שלנו", סיכם המאמן אריה זלינגר את הקמפיין לאחר האכזבה מההפסד במשחק האחרון שחרץ את גורלה של הנבחרת.
 
סגל נבחרת ישראל: מורן צור (קפטנית), גלית דבש, שאנה ברגאגליו, דשה ליקצ'נבקובה (הפועל כפר סבא); אניה ויליקי, טלי ארטמנקו (עירוני קריית אתא); ג'יזל רודריגז, אניטה גליק (מ.כ. חיפה/נווה שאנן); נסטיה צ'בוטרוב, סופי סטאריקוב (מכבי "גלי משה" אבן יהודה); שני פחם (קופניקר ברלין, גרמניה); רון פונטי (אאכן, גרמניה). מאמן: אריה זלינגר; ע. מאמן: חן הימלפרב, אוהד רדקו; פיזיותרפיסט: אלון עקיבא; מנהל נבחרת בנסיעה: אבינעם גלעד; צוות: רותי בצר.

מוקדמות אליפות אירופה 2017

הנבחרת של זלינגר פתחה את דרכה במוקדמות במסגרת בית ד' בטורניר הראשון שנערך בפורטוגל. הכחולות לבנות פתחו בהפסדים למארחת, לקראוטיה ולסלובקיה. בטורניר השני שנערך בקרואטיה הפסדיה הנבחרת לכל שלוש הנבחרות בארבע מערכות וסיימה את דרכה. סגל הנבחרת: גלית דבש (קפטן), מורן צור, שני פחם, אניטה גליק, סופי סטאריקוב, תמר שטיין, נטליה קרוק, אביטל ז'לובה, גל לנדר, רון פונטי, בקי קופילביץ', אלה סעדה, אלה קולנוגורוב, טלי מרמן. מאמן: דר' אריה זלינגר; ע. מאמן: חן הימלפרב, סבה דבש; פיזיותרפיסט: אלה לווין.

עידן ג'וזפה קוקריני

בתחילת שנת 2017 מונה המאמן האיטלקי המנוסה ג'וזפה קוקריני למאמן הראשי של תחום הנשים באיגוד הכדורעף במסגרת פרוייקט 2024. לקוקריני ניסיון רב שנים בליגה הבכירה באיטליה ובפולין, והוא היה אחראי על הכשרת מאמנים באיגוד הכדורעף האיטלקי. המאמן קיבל אחריות מקצועית על כל שרשרת הנבחרות – החל מהנבחרת הלאומית, נבחרת העתודה והנבחרות הצעירות. המטרה המרכזית של הנבחרת תחת קוקריני היתה השתתפות רביעית בטורניר הגמר באליפות אירופה 2021. בחודשים מאי/יוני 2019 הופיעה הנבחרת בסילבר ליג האירופית, וסיימה את שלב הבתים עם חמישה ניצחונות בשישה משחקים, אך לא עלתה למשחק הגמר. לפני המשחק האחרון בקמפיין הודיע המאמן על עזיבתו את התפקיד.


קוקריני. שואף לקחת את הנבחרת קדימה

 

מוקדמות יורו-וולי 2019

יורו-וולי 2019 הוא הראשון שיכלול 24 נבחרות, ואותו יארחו ארבע מדינות: טורקיה, פולין, הונגריה וצ'כיה. ישראל שובצה לבית עם בלגיה, סלובניה ואיסלנד, וסיימה אותו במקום השלישי. בכך נקבע כי לא תעפיל לאליפות אירופה 2019.

הסגל של המאמן ג'וזפה קוקריני כלל את
אניה וליקי (קפטנית), שני סוקולוב-פחם, בקי קופילוביץ', קתרינה זילברמן, גלית דבש, ספיר חודורוב, תמר שטיין, אביטל ז'לובה, טלי מרמן, אלה סעדה, פולינה מליק, ליר גופר וליזה סיריך.

רשימת הנבחרות שהעפילו לאליפות אירופה 2019 (נשים): טורקיה, פולין, הונגריה, סלובקיה, סרביה, הולנד, אזרבייג'אן, איטליה, רוסיה, בלארוס, גרמניה, בולגריה, בלגיה, קרואטיה, יוון, צרפת, פורטוגל, פינלנד, ספרד, אסטוניה, סלובניה, שוויץ, אוקראינה ורומניה.


שחקניות הנבחרת במוקדמות אליפות אירופה 2019. צילום: דייויד סילברמן