איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > ליגה א': הכירו את מועדון הספורט הגאה

ליגה א': הכירו את מועדון הספורט הגאה

פטריק נח פתח את הדלת לספורט הישגי עבור קהילת הלהט"ב בישראל. למרות ההתקדמות, הדעות הקדומות עדיין איתנו: "בירושלים מישהו ירד מהיציע ולחץ לי היד. אמר לי שהפתענו אותו. מה הוא חשב שהוא יראה, גברים בחצאיות?". על תחילת הדרך: "רצו לתת לנו מדים ורודים"

תאריך: 14/11/2018  |  כתב: אתר איגוד הכדורעף  |  צילום: אתר איגוד הכדורעף  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ
פטריק נח זכה להיכנס להיסטוריה. בשנת 2008 הוא הקים יחד עם רון שטלריד וצחי לסרי את מועדון הספורט הגאה ת"א, ופתח את הדלת לספורט להט"בי בישראל. הכדורעף הוא הענף הראשון בו רשם המועדון קבוצה לליגה, ונכון להיום מדובר גם בקבוצה הגאה היחידה שמשתתפת בליגה לספורט הישגי.

ברחבי העולם ספורט גאה הוא נפוץ ופופולארי, ואחת לארבע שנים מתקיימת האולימפיאדה הגאה, בה משתתפות 58 מדינות. האולימפיאדה האחרונה התקיימה בפריז באוגוסט 2018, ובה נחלה המשלחת הישראלית, אותה ארגנה הנהלת המועדון, הצלחה גדולה. המשלחת, שכללה ספורטאים מענפים רבים וביניהם כדורעף, קטפה מדליות רבות בשחייה, כדורסל, ריצה ועוד. כדורעף הוא אחד מענפי הספורט המצליחים ביותר באולימפיאדה ובספורט הגאה בכלל. קבוצת הכדורעף לא הצליחה לנסוע השנה למשחקים, אולם נח בטוח שגם יומה יגיע. "אין לי ספק שעוד נעשה את זה", הוא אומר. 


שחקני המועדון הגאה ב-2018. הקבוצה מצאה את מקומה בליגה א'. צילום: באדיבות המועדון

הקהילה הגאה חרטה על דגלה את הקריאה לסובלנות וקבלת האחר, והבינה שספורט היא דרך לחבר בין אנשים, בין מגזרים, לשבור דעות קדומות וסטריאוטיפים. "כשחקן כדורעף הבנתי שגם בישראל אנו צריכים מועדון כזה. הקמנו קבוצת כדורעף שקיבלה כל מי שרצה לשחק והיה לו את הרצון להיות חלק מקבוצה גאה ללא הבדל מין, צבע, גזע, תרבות או אורח חיים", אומר נוח, ומספר על רגע מפתיע שהיווה עבורו נקודת ציון: "עבורי ההצלחה הייתה כאשר גם שחקנים סטרייטים כמו רון שטלריד הצטרפו למועדון ולא חששו כשדגל גאווה התנוסס על המדים שלנו. זה היה כור היתוך חשוב והכרחי בחברה ישראלית שסועה".

הקבוצה התחילה את דרכה בליגה א', ועלתה לליגה הארצית, שם שיחקה במשך חמש עונות ובה חוותה את הרגעים הקשים והמשמחים ביותר עבורה. "הגענו אל מחוזות שמרניים יותר, בדרום ובירושלים. לקבוצה הייתה חשיבות גדולה מאוד והצלחנו פעמים רבות לגרום לאנשים ברחבי הארץ להסתכל על בני אדם אחרת. לא פעם בסיום משחק ניגשו אנשים מהקהל ולחצו לנו ידיים. אנשים שחשבו שהומואים הם נגע רע וכאשר ראו אותנו משחקים וגם מנצחים הבינו שכולנו בני אדם ולכולנו מגיע להיות שווים". ההתחלה לא הייתה קלה: "היו קריאות בוז וזרקו לנו הערות מעליבות. אבל כשהתחלנו לשחק וראו קבוצה רצינית של חבורת גברים שיודעים כדורעף, פתאום ההערות התחלפו במחיאות כפיים".

מבחינת נח, האפשרות לנפץ סטיגמות היא אחת המוטיבציות העיקריות לקיום הקבוצה. "בירושלים זכור לי מישהו מהקהל שבסיום המשחק ירד ולחץ לי היד, ואמר לי שהפתענו אותו מאוד וכל הכבוד. מצד אחד התגובה שלו שימחה אותי, מאוד אבל מצד שני מה הוא באמת חשב שהוא יראה? גברים בחצאיות? למדנו שהיחס לקהילה הגאה עדיין מלא סטריאוטיפים. אפילו בליגה הנוכחית, כשנרשמנו ביקשנו מדים בצבע כחול או שחור, שזה הצבע שרוב השחקנים מעדיפים. אבל היה מי שחשב לתת לנו מדים ורודים, צבע שאף אחד מאיתנו לא אוהב. דעות קדומות יש לכולם ודרך הספורט אפשר לשנות אותן".

לאחר חמש שנים בליגה הארצית, נקלעה הקבוצה למשבר
כלכלי, בשל ההחלטה שעמותות ספורט יתוקצבו רק אם ויש ברשותן קבוצת נוער. "הבנו שזה כמעט בלתי אפשרי, והקבוצה נסגרה. העברנו את שרביט העמותה לספורטאים נוספים, שהקימו קבוצות ספורט גאות כמו כדורסל, שחייה, טניס, ריצה ועוד. כיום משחקים במועדון ספורט גאה מעל 150 ספורטאים בענפי ספורט שונים".

אחרי שלוש שנות הפסקה הגה צדוק בראל את הרעיון להקים ליגה חובבנית - הלא היא ליגה א'. "בלי לחשוב פעמיים כינסתי את השחקנים, וכולנו הצטרפנו. זו השנה השלישית שלנו בליגה המקסימה הזו. גם כיום יש בקבוצה שחקנים גאים ושחקנים סטרייטים, וכולנו חברים טובים. מתאמנים אחת לשבוע ומשחקים בליגה". אחרי שני מחזורים נמצאת הקבוצה במקום השני ב
ליגה א' (בית א'), עם שני ניצחונות בשני משחקים. תוך כדי ההצלחות על המגרש, נח מחפש שחקנים נוספים: "אנחנו תמיד רוצים עוד שחקנים שרוצים להצטרף לקבוצה חברתית מגובשת מאוד, שכדורעף הוא בנשמתה". המעוניינים מוזמנים ליצור קשר עם פטריק נח בטלפון 0546628328.

 
תגובות