איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > חמישה חברים חדשים בהיכל התהילה של הכדורעף

חמישה חברים חדשים בהיכל התהילה של הכדורעף

חדשות חוץ: יבגניה ארטאמונובה אסטס, שנחשבת לאחת מגדולות השחקניות בהיסטוריה, זכתה לכבוד יחד עם ז'יבה, הברזילאי שהוביל את נבחרתו לזהב אולימפי. וגם: מיקאסה הציגה כדור חדש לתחרויות בינלאומיות

תאריך: 18/11/2018  |  כתב: אתר איגוד הכדורעף  |  צילום: FIVB  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ
במקביל לקונגרס ה-FIVB, פדרציית הכדורעף העולמית, שמתקיים בימים אלו במקסיקו, נכנסו השבוע חמישה שחקנים להיכל התהילה הבינלאומי של הכדורעף, בטקס שנערך בעיר הוליוק, מסצ'וסטס, שם הומצא הענף.

הירושי טויודה (יפן), יבגניה ארטאמונובה אסטס (רוסיה), באס ואן דה חור (הולנד), ז'ילברטו "ז'יבה" גודוי פיליו (ברזיל) ויו מקטצ'ון (ניו זילנד) הם אלו שזכו לכבוד ולהכרה בגדולתם בפעם ה-33 בה נערך הטקס. היכל התהילה מונה כעת 140 חברים, המגיעים מ-24 מדינות.
"הערב זכו לכבוד חמש אגדות. מדובר על כמה מטובי האנשים שהיו מעורבים בכדורעף אי פעם כשחקנים, מאמנים ומנהיגים", אמר מנכ"ל היכל התהילה ג'ורג' מלרי. "הנבחרים השאירו חותם בספורט הזה, ואנחנו מתכבדים להנציח אותם כאן בהוליוק".

יו מקטצ'ון
הניו זילנדי נכנס להיכל התהילה בזכות הישיגיו כמאמן. הוא הוביל את נבחרת ארה"ב (גברים) לזכייה במדליית הזהב באולימפיאדת בייג'ינג 2008, ואת נבחרת הנשים לזכייה במדליית הכסף בלונדון 2012. ממקטצ'ון נבצר להשתתף בטקס בשל מחויבויותיו למשרתו הנוכחית בתכנית כדורעף הנשים באוניברסיטת מינסוטה.

ז'ילברטו "ז'יבה" גודוי פיליו
מי שנודע בעולם בשם ז'יבה, כיכב בשורות ברזיל בעידן הזהב של הנבחרת. במהלך הקריירה שלו, שנמשכה בין 1995 ל-2014, השתתף ארבע פעמים במשחקים האולימפיים, בהם זכה פעם אחת במדליית הזהב אחת ופעמיים במדליית הכסף. בהנהגתו זכתה ברזיל שלוש פעמים ברצף באליפות העולם של ה-FIVB, בשנים 2002, 2006 ו-2010. 


יבגניה ארטאמונובה אסטס
מי שנחשבת לאחת מגדולות השחקניות בהיסטוריה של המשחק, אם לא הגדולה מכולן, הופיעה לראשונה בנבחרת רוסיה בגיל 16, בשנת 1991. שנה לאחר מכן השתתפה לראשונה במשחקים האולימפיים עם נבחרת ברית המועצות, דבר שעשתה בהמשך הקריירה שלה חמש פעמים נוספות (שחקנית האולמות היחידה שעשתה זאת). אסטס, שהתאמנה תחת ניקולאי קרפול, חבר נוסף בהיכל התהילה, השיגה שלוש מדליות כסף אולימפיות, ושלוש מדליות ארד רצופות באליפויות העולם של ה-FIVB.הירושי טויודה
מי שמכונה "הפרופסור" זכה לעשות שינוי של ממש בענף הכדורעף. הוא ייסד בארצו, יפן, תכנית שמטרתה לשפר את הניתור של השחקנים היפניים, ואלו זכו במדליות בשלוש אולימפיאדות רצופות החל משנת 1964. בין השנים 1965 ו-2013 מילא שורת תפקידים ב-FIVB, ביניהם ראש ועדת החוקים של הארגון. בין השאר, לקח חלק בהמצאת עמדת הליברו. 

באס ואן דה חור
חוסם האמצע ההולנדי הוביל את נבחרתו בשנת 1996 למדליית הזהב האולימפית הראשונה בתולדותיה, באחד ממשחקי הגמר הזכורים ביותר בענף. בשנת 2000 נבחר ל-MVP של טורניר הכדורעף האולימפי, למרות שנבחרתו סיימה במקום החמישי בלבד. בשנת 2003 אובחנה אצלו סוכרת מסוג 1, אך הוא המשיך לשחק במשך שנתיים נוספות לאחר שהבחין בהשפעה החיובית של הספורט על הסימפטומים של המחלה. הוא הקים עמותה שמטרתה לשפר את איכות חייהם של חולי סוכרת באמצעות ספורט, וכתב ספר בנושא, שנקרא High on Insulin. בשנת 2016 חלה בלוקמיה, אך טיפולי הכימותרפיה שעבר ב-2017 נחלו הצלחה.

כדור חדש לתחרויות בינלאומיות

בטקס שנערך בקנקון, מקסיקו, חשף ה-FIVB את העיצוב החדש לכדור האולמות של חברת Mikasa. הדגם, שנקרא V200W, הוצג במהלך הקונגרס ה-36 של הארגון. הראשונים שישחקו בכדור הם המשתתפים בגביע העולם של ה-FIVB בשנת 2019. הכדור הקודם, שהוצא משימוש, נחנך באולימפיאדת בייג'ינג 2008.

תגובות