איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > הימלפרב: מקווה שכפ"ס תוכרז רשמית כאלופה

הימלפרב: מקווה שכפ"ס תוכרז רשמית כאלופה

מאמן הפועל כפר סבא, שקבוצתו נעצרה על ידי הקורונה אחרי 17 ניצחונות רצופים, קורא להעניק לה רשמית את התואר, ופונה לראשי האגודות: "השלימו את המשכורות שמפסידות השחקניות שבחל"ת"

תאריך: 06/04/2020  |  כתב: עומר תדמור  |  צילום: דייויד סלברמן  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ
היי חן. איך אתה מתמודד עם השינוי הקיצוני באורח החיים בחודש האחרון, ועם השעות המרובות בבית?

"זה באמת שינוי רציני שבא אלינו בפתאומיות. אתה יודע, די מאתגרת התקופה הזאת, בעיקר להיות בבית כל הזמן. המזל הגדול הוא שעברנו לפני חצי שנה לבית עם חצר, אז אפשר לצאת, לשחק. זה גם בית יותר מרווח. אנחנו בעיקר נהנים מהביחד, יש זמן איכות בתקופה הזו, עם הילדים, עם האישה. מחכים שזה ייגמר ונוכל לצאת החוצה להתאוורר, אבל בינתיים בעיקר נהנים מהביחד".

כמה ילדים יש לכם?

"שניים. הגדול חוגג מחר יומולדת 7...".

זה הכוכב כדורעף?

"כן. יש לי הרבה שעות כדורעף איתו בחצר. הוא מאוד אוהב את זה. הוא בחוג עם ילדים בכיתה ו', והוא בכיתה א'".

מרשים ביותר. נדבר קצת על הפועל כפ"ס? היה נראה שאתם בדרך לאליפות די מובטחת, עד כמה שאפשר. מתסכל שזה נגמר ככה?

"אני חושב שהייתה לנו את הקבוצה הכי טובה בעשר השנים האחרונות בליגה. מבחינת איכות השחקניות, היכולת הטכנית, הרמה החברתית, האישיות של השחקניות. באמת היה תלכיד כל כך חזק, שהיה לי קשה לראות מישהו שיוכל לעצור אותנו בדרך להישגים שרצינו להגיע אליהם. את המשחק הראשון העונה אמנם הפסדנו לק.ק תל אביב, אבל מאז אף אחד לא ניצח אותנו, חוץ מהקרונה שהצליחה לעצור אותנו באמצע מומנטום אדיר. ברגע שזה התחיל חיכיתי לרגע שיעצרו את הכל, זה לא בא לי בהפתעה, אבל זה היה מאכזב וכואב".


לוגאן טום. נשארה בארץ. צילום: אתר איגוד הכדורעף

ברור. עד שמתגבשים, מעצבים את הסגל. וגם הבאתם את לוגאן טום.

"כן, כן. זה מאכזב ומתסכל מאוד, כי בתור מאמן הרגשתי שאנחנו באמת בדרך להשיג איזה משהו, שני תארים שהיינו פייבוריטיים ובכיוון הנכון להשיג אותם. גם קבוצתית, גם איך שזזנו על המגרש, החברות של השחקניות בתוך הקבוצה. זה היה מתסכל ומאכזב, אבל אין מה לעשות, אתה יודע, אנחנו נמצאים בתקופה קצת שונה עכשיו, והכי חשוב זה לנצח את הקורונה, זו המלחמה הכי חשובה עכשיו. אני רק מקווה מאוד, וזה חשוב לי ברמה האישית וגם ברמת הקבוצה והמועדון, שאיגוד הכדורעף יקבל את ההחלטה להכריז על הקבוצה שסיימה במקום הראשון כאלופת המדינה, גם בגברים וגם בנשים, למרות שאני יודע שיש התנגדויות, וזה בסדר, לכל אחד יש את הדעה שלו".

בשני המקרים, גם בנשים וגם בגברים, הקבוצות סיימו את העונה הסדירה בהפרש גדול משאר הליגה.

"אני חושב שצריך לתת את הכבוד למי שסיים ראשון, ולהעניק את התואר. ראיתי שעשו את זה בכדורסל נשים, ואני מקווה שיעשו את זה גם בכדורעף".

אתה יודע מה יהיה עם השחקניות בעונה הבאה? בטח לא תרצו להתחיל מאפס עם הסגל שהצלחתם לבנות.

"מה שהולך להיות בשנה הבאה, זה הכל עוד בערפל. אני חושב שאף אחד לא יודע מה יהיה בשנה הבאה, אם מבחינה תקציבית, מבחינת שיטת הליגה, כמה זרות יהיו. הכל בערפל מוחלט כרגע, ואי אפשר לדעת מה ילך. אני כן יודע שהמועדון וההנהלה יעשו מאמץ גדול כדי שתמשיך להיות פה קבוצה טובה וחזקה שתתמודד על התואר. אני יודע שמאוד מעריכים את הקבוצה. גם העירייה שתומכת בנו, וגם ההנהלה, גרי (אברמוביץ') ויעקב (הרשקו), אני לא רוצה לפספס אף שם, לא יתנו למשהו שנבנה פה במשך עשר שנים, שבהן הפכנו לאיזה מעצמת כדורעף נשים - לא רק בישראל, אלא גם באירופה - להתמסמס וללכת אחורה. אני סומך עליהם שימצאו תקציבים להמשיך את מה שהתחלנו".

אני מניח שכל השחקניות הזרות טסו הביתה.

"לוגאן טום דווקא נשארה בישראל. שתי הסלובקיות (ורוניקה רונקובה ומירוסלבה קיג'קובה, ע.ת) נסעו הביתה ונכנסו מיד לבידוד לשבועיים".

ומבחינת החוזים של שאר השחקניות בקבוצה?

"כל השחקניות נמצאות בחל"ת. הזרות, ברגע שנגמרה הליגה, קיבלו את מה שהיו צריכות עד לסיום החוזה. אנחנו נמצאים במצב שונה כרגע, לא רק בארץ, זה בכל העולם. אני מדבר עם הרבה חברים, מאמנים, שחקניות. הסיטואציה היא אותה סיטואציה, וזה המצב כרגע. כולנו בחל"ת, המועדון שיחרר אותנו. השחקניות הזרות נמצאות בבית, אני אישית בקשר איתן, לראות שהכל בסדר. היה חיבור בתוך הקבוצה, וגם ביני לבין השחקניות, ואני בקשר איתן. כמו שאמרתי, שתי הסלובקיות היו בבידוד, ומרסלה (קוחאה) חיה פה בארץ, ושמחתי לראות שהיא עשתה אימון עם עומר (יואל, בן זוגה ומאמן הכושר של הקבוצה, ע.ת) באתר האיגוד, זה מאוד חשוב, פעילות טובה. אבל השחקניות בסך הכל בסדר, למרות שכולן מתסכלות. כרגע אנחנו במצב שונה, והכי חשוב שנעבור אותו".


גלית דבש ושחקניות כפ"ס. "הקורונה עצרה אותנו באמצע מומנטום אדיר". צילום: יוסי לזרוף, CEV

איך השחקניות קיבלו את ההודעה על החל"ת? הכדורעף פחות מסוקר, אבל בענפים אחרים יש מחלוקות בין השחקנים למועדונים סביב החלטות שמתקבלות בתקופה הזאת.

"זה באמת די מתסכל שאין מי שנלחם בשבילנו על כל הנושא. אני מקווה מאוד שישלימו לנו...הרי כשאתה יוצא לחל"ת אתה מרוויח 70% מהמשכורת שלך, ורוב האנשים בכדורעף, לא רק בכפ"ס, נפגעים מזה כלכלית. אני מאוד מקווה שהמועדונים יעזרו לשחקנים, לשחקניות ולמאמנים, וישלימו להם את השכר, כי בסופו של דבר אנחנו נפגעים מזה. זו לא תקופה קלה, ואני מקווה שהמועדונים יבינו. אתה יודע, אנחנו לא מרוויחים כמו כדורגלנים, ואני רואה את המלחמה של הכדורגלנים, לקצץ ככה וככה. שוב, יש איזה מצב שונה של תקציבים בעולם, לא רק בכדורעף, אלא גם בכדורגל ובכדורסל, אבל אנחנו בכדורעף לא מרוויחים משכורות כמו בכדורגל ובכדורסל, ואני מקווה מאוד שהמועדונים ימצאו את הדרך להשלים לכולם את ה-30% שהפסדנו".

בכדורעף לא מרוויחים את אותן משכורות, אבל אורך הקריירה של הספורטאים דומה לזה שבענפים אחרים, כך שלאובדן של השכר יש כאן משמעות גדולה.

"לא רק זה, גם היינו לקראת החודש האחרון של הליגה, ולא נשאר הרבה. חלק מהשחקניות, המשכורות שלהן פרוסות ליותר חודשים מאשר אורך העונה. שוב, אני מקווה שהמועדונים, האגודות, יושבי הראש, ימצאו מקום להשלים לכולם את ה-30%. אני חושב שזה יתמוך בשחקניות ובשחקנים, יעודד אותם, ואני חושב שככה המועדונים ירוויחו את השחקנים במוטיבציה יותר גבוהה, במחויבות יותר גדולה. אני קורא לכל המועדונים לעשות מאמץ ולתמוך, דווקא בתקופה כזו קשה, כדי להשלים את המשכורת שהשחקנים מפסידים".
תגובות