איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > כרטיס מועדון: שועלי הדרום

כרטיס מועדון: שועלי הדרום

את קבוצת הבת של מכבי AOV אשדוד, שעשתה דרך ארוכה מהיותה "שק החבטות" של ליגה א' בעונתה הראשונה ועד למקום הראשון בבית התחתון, מאמנת הכוכבת האלבנית מליגת העל, סאבה ת'אקה. העונה הגיעה הפריצה

תאריך: 20/04/2020  |  כתב: רן חודוס  |  צילום: באדיבות שועלי הדרום  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ
מי אנחנו?

הקבוצה במתכונתה הנוכחית הוקמה לפני שלוש שנים על ידי מספר חברים, וביניהם אני. הצעתי את השם "שועלי הדרום" וזה התקבל בברכה. מאז אנחנו נושאים בגאווה את דמות השועל על המדים, וצורחים במגרש "שתיים, שלוש - שועלים!". אגב, בהשראתנו הפך השועל לקמע של מועדון מכבי AOV אשדוד, שכחלק ממנו אנחנו פועלים.

בימים כתיקונם, "הלהקה" מתכנסת פעמיים בשבוע לאימון, ואנחנו מייצגים את המועדון ואת העיר אשדוד בליגה א'. את הניסיון הראשון בהרכב הנוכחי בליגה התחלנו בעונת 2018/2019. זו הייתה עונה מגבשת, עונת מבחן - לבדוק את עצמנו, האם זה מה שאנחנו רוצים, האם אנחנו מסוגלים לתפקד כקבוצה ולהפוך למשהו שנמצא מעבר לרק כושר וכיף. בתחילת העונה שימשנו כ"שק חבטות" לשאר קבוצות הליגה, אך היה המון עניין ורצון. זה עבד כמו בסרטי "רוקי". לקראת הסוף התחלנו לנצח, וגם סיימנו במקום השלישי בבית האמצעי.

העונה גורי השועלים התבגרו ולמדו לא רק לנבוח, אלא גם לנשוך. במחצית הראשונה של העונה לוח התוצאות שלנו כבר לא היה אדום, אלא מואר גם בניצחונות. גם ההפסדים היו מכובדים, מול קבוצות ותיקות וחזקות מאיתנו בהרבה. במחצית השנייה, לאחר החלוקה לבתים, המשכנו לטפס למעלה, ואת העונה הזאת סיימנו במקום הראשון, ללא הפסד אחד בבית התחתון - הישג אדיר, בהתחשב בכל האמור לעיל. 

מאוסף יחידים הפכנו לקבוצה. היום אנחנו יודעים לחזור מפיגור 2:0 לניצחון 2:3. אנחנו יודעים להפעיל מהלכי משחק כמנגנון אחד, בו כל אחת ואחד יודעים את תפקידם. אין פעולות מקריות, הכל מכוון ומרוכז למטרה אחת – לנצח. כמובן אנחנו לא קבוצה מקצועית וההיבט החברתי נמצא בראש מעיינינו. גם אם לא כל החברים בקבוצה משחקים בליגה, כולם שווים, כולם מכובדים, וכולם נרתמים לניצחון, בין אם באימון, בין אם בספסל האוהדים או במגרש.מי בסגל?

כיום רשומים בקבוצה 20 שחקנים ושחקניות, מתוכם שתי נשים. לליגה רשומים 12 שחקנים. הגיל הממצוע שלנו הוא 42, כאשר צעיר השחקנים בן 25, המבוגר ביותר בקבוצת הליגה בן 47 והמבוגר ביותר בקבוצה בכלל כבר חצה את גיל 60.

בקבוצה מתאמנים ומשחקים יחד שועלים ושועלות. שתי הנשים הקבוצה – אורלי אלגזר ואולגה זיבלוב-אסטרזון – שוות בין שווים. מילה נוספת על אורלי – העונה היא הייתה למעשה האישה היחידה בקבוצה, גם באימונים וגם במשחקי הליגה. הרוגע, השמחה, הנחישות וטכניקת המשחק שלה הן חלק בלתי מבוטל מיכולת הקבוצה על המגרש. רוצה לראות את החזון הפמיניסטי מתגשם מול עיניך? תראה את אורלי באימון או במשחק, לבדה מול 18 גברים, לא מוותרת לאף אחד וכמובן שלא לעצמה.

כמה מילים על המאמנת שלנו – סאבה ת'אקה (Sava Thaka) – שחקנית בקבוצת ליגת העל של המועדון. סאבה היא שחקנית זרה מאלבניה, אבל כיום, הזרות מסתכמת בדרכון שלה בלבד. בתוך זמן קצר הפכה השחקנית בת ה-27, (שמתנשאת לגובה של 197 ס"מ), לסמכות לכל דבר ועניין בקבוצה של הישראלים המסוקסים. סאבה מביאה איתה אישיות מקסימה, מקצועיות, כדורעף עכשווי, והיא יודעת לנווט ולתמרן בין האישי למקצועי בצורה יוצאת דופן ומפתיעה לגילה הצעיר.

ת'אקה עצמה מספרת: "להיות בישראל זה באמת נפלא. לאורך הדרך הצלחתי לפגוש כל כך הרבה אנשים נפלאים ולמדתי על התרבות היפה של עם ישראל. לקראת האימון הראשון עם השועלים הייתי בהתחלה עצבנית, מכיוון שזו הייתה הפעם הראשונה שלי בכלל בתור מאמנת, ועוד עם קבוצת בוגרים. למרבה המזל, ה"שועלים" שלי קיבלו אותי קודם כל כמאמנת מקצועית. בכלל לא הייתה שאלה של גיל, או של היותי לא ישראלית. נהיינו ממש משפחה, והיום אני קוראת להם 'my kids' למרות שכל אחד שם יכול להיות אבא שלי. סיימנו במקום הראשון בבית שלנו. מה עוד יש להוסיף!?".


המאמנת ת'אקה (שנייה משמאל) במדי AOV אשדוד. צילום: אלה קולונגורוב

המרקם החברתי של הקבוצה ייחודי אפילו במובנים של כור היתוך ישראלי. במהלך האימונים והמשחקים ניתן לשמוע תמהיל של עברית, רוסית ואנגלית – ומתוך הרב-שיח הזה צומחת חברות אמיתית וקבוצת כדורעף שהיא תופעה חברתית וספורטיבית.

מחוץ למגרש
 
כולם, חוץ מהשחקן הצעיר ביותר, בעלי משפחות, הורים לילדים, עובדים כל אחד במקומו הוא, שכירים ועצמאים. חשוב לציין כי נשות וילדי השחקנים מגיעים באופן קבוע לעודד במשחקי הליגה, גם באשדוד וגם מחוץ לעיר. הילדים שלי ושל עוד כמה שחקנים גם מתאמנים במועדון, כך שגדל אצלנו כבר הדור הבא של השועלים.

מה היא הקבוצה בשבילי? כאמור, הייתי בין מקימי הקבוצה כפי שהיא היום. התחבטנו והתלבטנו בהתחלה לא מעט בסוגיות ארגוניות, אך בסופו של דבר הולדנו בייבי לתפארת. אני הקפטן של הקבוצה. לכל אחד מאתנו הקבוצה לא מסתיימת באותם המפגשים על המגרש. זה הרבה הרבה מעבר לכך. זו אהבה לספורט ולכדורעף בפרט. אהבה למשחק מהיר, אינטליגנטי, מרהיב עין. ענף ספורט שמאפשר להיות פעיל, להישאר בכושר ולהיות במסגרת חברתית לכל הגילאים. בפן האישי זה גם פתח מילוט משגרת היום, והמקום בו כל אחד מוכיח לעצמו שוב ושוב שהוא ווינר.
תגובות