איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > המאמנים בחרו: הרכב העשור באירופה

המאמנים בחרו: הרכב העשור באירופה

שלוש סרביות, שתי איטלקיות, טורקיה וקרואטית מרכיבות את נבחרת החלומות שבחרו ג'ובאני גוידטי, חרט ואנדה ברוק וסווטלנה איליץ'

תאריך: 06/05/2020  |  כתב: אתר איגוד הכדורעף  |  צילום: CEV  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ

שלושה מאמני צמרת אירופים התבקשו על ידי ה-CEV לבחור את הרכב העשור שלהם לשנים 2010-2019. ג'ובאני גוידטי (נבחרת טורקיה), חרט ואנדה ברוק (בלגיה) וסווטלנה איליץ' (נבחרת אוסטריה) עמדו במשימה באמצעות דיון וידאו מנומק, וסיפקו את נבחרת החלומות המשותפת שלהם מעשר השנים האחרונות.מוסרת - מאיה אוגניינוביץ' (סרביה)

הפאנל בחר בראש ובראשונה את המוסרת האידיאלית, שכן איוש התפקיד יהיה בעל משמעות בבחירת שאר העמדות. "שיחקתי נגדה במשך הרבה שנים, והשנה אימנתי אותה לראשונה. מאיה יכולה להסתגל לכל מצב וצורך קבוצתי, היא יכולה לשחק גבוה, היא יכולה לשחק מהר, והיא מתאימה את עצמה היטב ליכולות של השחקניות סביבה. מעבר לכך, היא זכתה בכל תואר אפשרי עם נבחרתה ועם הקבוצות בהן שיחקה, וגם המנהיגות שלה לא מוטלת בספק. כולן נהנות לשחק איתה", אמר גוידטי על אוגניינוביץ'.


מאיה אוגניינוביץ' במדי נבחרת סרביה. צילום: CEV

חוסמות אמצע - מאיה פוליאק (קרואטיה) ומילנה ראסיץ' (סרביה)

ברור מאליו שמי שייבחרו לעמדה זו יצטרכו להיות בעלות יכולת חסימה יוצאת מן הכלל. "באספקט הזה, אני מאמין שמאיה פוליאק היא באמת יוצאת דופן. החסימות שלה מפחידות את היריבה ויכולות לשנות את מהלך המשחק", אמר גוידטי. "חסימה אחת שלה יכולה לסלול את הדרך לכמה נקודות רצופות". 

איליץ' התייחסה לבחירה בשתי השחקניות מהבלקן: "חוסמת אמצע צריכה להיות בעלת יכולות חסימה והתקפה במידה שווה, עד כמה שניתן. שתי השחקניות שבחרנו תמיד היו בעלות יכולות נפלאות במובנים אלו, ושתיהן גם שחקניות קבוצתיות נהדרות". 


מילנה ראסיץ' (במרכז) במדי ואקיף בנק איסטנבול. צילום: CEV

ליברו - מוניקה דה ג'נארו (איטליה) 

השחקנית האחרונה לקחת למגרש בתחילת כל משחק, הליברו משחקת תפקיד מפתח בכדורעף המודרני. "הליברו היא היחידה שיכולה רק לטעות, כי היא לא מייצרת נקודות. צריכה להיות לה עמידות רבה, יכולת לנקות את הראש אחרי טעות, כי היא אחראית לסדר את הקבוצה בהגנה", אמר ואנדה ברוק על הבחירה בדה ג'נארו (בתמונה הראשית). "אם הייתם מבקשים מ-100 מאמנים לבחור את הליברו המושלמת, אני מאמין ש-99 היו בוחרים בדה ג'נארו. לפעמים קשה לגרום לצעירות לבחור לשחק בעמדה הזו, ומוניקה היא דרך נפלאה להעניק להן השראה לבחור בכך. אפשר לראות ולהרגיש כמה היא נהנית מהתפקיד. בנוסף, היא כמעט כמו מוסרת נוספת על המגרש, ויש לה יכולות שלאף ליברו אחרת אין".

מצליבה - טיאנה בושקוביץ' (סרביה)

הציפיה ממצליבה היא לייצר כמה שיותר נקודות. "בושקוביץ', לדעתי, היא השחקנית השלמה ביותר בנמצא כיום, במיוחד בשל העובדה שהיא טובה כל כך בחסימה ובמכת הפתיחה, לצד היכולת ההתקפת שהפכה אותה למפורסמת. היא יכולה לחפות ולהתגבר גם על מסירה גרועה, והיא מסוגלת לעשות את ההבדל גם בעזרת התקפה מהקו האחורי", אמר גוידטי. 

"היה קשה מאוד לבחור בין בושקוביץ' לפאולה אגונו", הוסיף ואנדה ברוק. "אני מאמין שאגונו עוד תשתפר הרבה בשנים הקרובות, ותהפוך לשחקנית הטובה ביותר בעמדה הזו. אפשר להשוות בין טיאנה ופאולה למסי ורונאלדו. הן מאותו הדור, שתיהן זכו להצלחה גדולה מגיל צעיר, ועדיין, בשלב הזה, בושקוביץ' היא מספר 1". 


בושקוביץ' מנחיתה. צילום: CEV

קבלניות - גוזדה קירדאר (טורקיה) ופרנצ'סקה פיקיניני (איטליה)
 
זו הייתה הבחירה המאתגרת ביותר, שכן הכדורעף האירופי שופע איכות בעמדת הקבלניות. "גודזה היא כמו סטיבן ג'רארד בליברפול. היא לא רק שחקנית מדהימה, במיוחד ביכולת הקבלה שלה, אלא גם בעלת מנטליות נכונה", אמר ואנדה ברוק על הטורקיה שמשחקת בוואקיף בנק. גוידטי הוסיף: "עבדתי איתה הרבה שנים, וגוזדה היוותה דוגמה לשאר השחקניות בכל שלב בקריירה שלה. היא קפטנית אידיאלית, תמיד דוחפת חזק ונהנית להציב מטרות גדולות יותר ויותר לה ולחברותיה לקבוצה".

גוידטי הסביר עם את הבחירה בפיקיניני, בת ארצו: "נבחרת חלומות לא תהיה שלמה בלעדיה. היא השיגה הצלחה חסרת תקדים ואין דומה לרזומה שלה. יחד עם גוזדה, היא תיצור צמד הגנתי יציב מאוד, קצת כמו בכדורעף בסגנון אמריקאי, אם אפשר לומר זאת כך".


פיקיניני (בוורוד). "אין דומה לרזומה שלה". צילום: CEV

תגובות