איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > התוכנית האסטרטגית עם הפנים לעתיד

התוכנית האסטרטגית עם הפנים לעתיד

אלדד שלם שריכז את הפרויקט "נולדתי לתוך הענף מגיל צעיר ביותר ריכוז והפקת התוכנית הם חלק ממסע ארוך ומרגש שלי בעולם הכדורעף."

תאריך: 11/06/2020  |  כתב: דן שיראי  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ
נסיעה לקיבוץ מעברות במועצה אזורית עמק חפר מביאה אותנו למסע מרגש בהסטורית ענף הכדורעף, קיבוצים באזור כמו המעפיל,העוגן ועין החורש הובילו את הענף במשך שנים רבות, בכניסה לקיבוץ כבר אפשר להרגיש את האווירה המיוחדת של פעם, שם  ליד חדר האוכל המשותף פגשנו את אלדד שלם, חבר הנהלת איגוד הכדורעף ושחקן נבחרת ישראל לשעבר לשיחה על, העבר, ההוה והעתיד של הענף.
 
"גדלתי  בקיבוץ מעברות במשפחה שהכדורעף היווה חלק מחיי היום-היום שלה. בעצם, כל משפחתי שיחקה כדורעף. הכול התחיל אי-שם באמצע שנות השישים, כשאבי החל את המסע לאהבת המשחק. לאורו אחותי הבכורה והצעירה יותר ששיחקו כדורעף, כולל בנבחרת הנשים, אליהן הצטרפתי אני ובעקבותיי גם אחי הצעיר ששיחק גם הוא בנבחרת הנוער.
וכך, כבר בצעירותי ינקתי את אהבת המשחק. התחלתי לשחק מקצועי כנער בקיבוץ, ומשם הוזמנתי - בהתרגשות - לנבחרת הנוער. עברנו אין ספור משחקים בין-לאומיים, בהישגים נאים בהחלט, כולל פעמיים עלייה לשלבים הגבוהים של אליפות אירופה לאחר שני ניצחונות על נבחרת בספרד בשנים 1973/ 1975.
הרגעים הקסומים הללו זכורים לי עד עצם היום הזה. למעשה, דרך החיים הספורטיבית, עבודת הצוות והחיים בקהילה חיובית וערכית מנחים אותי לאורך כל חיי ומהווים עוגנים לחיים שלמים.
 
מנבחרת הנוער המשכתי לשחק בנבחרת הבוגרים עד גיל 28, יחד עם אלעזר כגן, אבישי קרפובסקי, אורי חבר ועוד שחקנים רבים וטובים. עד היום אני מתגעגע לתחושות הניצחון וההישגיות. אין ספק שזכיות ממנפות אותך כאדם בכל תחום, וחוויית הניצחון נשארת בדמך שנים רבות. למרות שלא הייתי השחקן הכי טוב בחבורה, הרי שהיכולת לתרום לקבוצות בהן שיחקתי להגיע להצלחה הספורטיבית בנתה את אישיותי.
 
אנחנו, ותיקי הענף, נפגשים כמעט בכל יום שישי אחה"צ למשחק על הדשא המיתולוגי בקיבוץ מעברות, תחושת ההישגיות והתשוקה לניצחון מושרשת בי ובכל חבריי למסע הקסום שעברנו יחד מאז.
בשנים האחרונות, בהיותי סגן ראש המועצה המקומית במועצה אזורית עמק חפר, תמכתי ועזרתי במינוף ענף הכדורעף באזור תחום המועצה - מפעילות בבתי-ספר ועד תמיכה ועזרה במינוף של קבוצת המעפיל. בשלוש השנים האחרונות אני משמש כאחד מנציגי הפועל בהנהלת איגוד הכדורעף".
 
מהיכן הגיע הרעיון לפיתוח תוכנית אסטרטגית?
"הרעיון לפתח תוכנית עדכנית התעורר בהנהלת האיגוד לאחר הכנת תוכנית עבודה נקודתית למינהל הספורט כחלק מפרויקט 2028,.לאחר ההכנה הבנו שיש צורך להכין על בסיסה תוכנית מקיפה וכללית לכל הענף.
יו"ר האיגוד, אביתר דותן, פנה אליי בבקשה לפתח ולהוביל את פיתוח תוכנית אסטרטגית. עבורי, להוביל מהלך כזה הוא סוג של המשך מהלך החיים בעולם הכדורעף וכדרך חיים בכלל. החלטתי לעבוד בצוות שחי את הכדורעף ביום-יום ומשם לפתח רעיונות שעשויים למנף את הענף.
 
בעצה אחת עם הנהלת האיגוד הקמנו צוות הכולל נציגים של שחקניות ושחקנים, מאמנים, ראשי אגודות ונציגי איגוד ומשם "הרמנו להנחתה" כל רעיון שיש. עם הזמן זיקקנו את הרעיונות הטובים והישימים, תוך קבלת החלטה חשובה ועקרונית - שהתוכנית תהיה חלק ממהלך משותף שלנו כצוות".
 
גמר גביע המדינה לנשים - צילום דוד סלברמן

מה הן המטרות העיקריות של התוכנית?
"המטרה העיקרית היא להחזיר את הענף למצב שבו הוא יספק חוויה ספורטיבית לכל חובב ספורט וכמובן לספורטאים עצמם, יציע משחקים מרתקים, תחרותיות, מקצוענות והישגיות וכמובן - יחזיר את הקהל לאולמות. כבר בהתחלה היה לנו כיוון אחד ברור, ומשם התחלנו לבנות את הפירמידה,
בשנים האחרונות מושקעים כספים רבים בקדקוד הפירמידה. דוגמה לכך היא 'פרויקט זלינגר', שבו הושקע כסף רב בנבחרת הבוגרת של הנשים מתוך כוונה טובה ואמונה שהצלחת הנבחרת תמשוך את השטח לפיתוח ולקידום הענף. לצערי זה לא קרה, ובעצם הרגשנו שבסיס הפירמידה מתרוקן. אמנם היה היגיון רב במהלך הזה, אבל אצלנו הוא לא הצליח והיינו חייבים לנסות משהו אחר.
הרגשתי שנוצרה הזדמנות טובה לבנות את הענף מחדש, והפעם לתת משקל רב יותר לבסיס ולא רק לקדקוד. המהלך הזה התאים לאג'נדה  שאני מאמין בה באופן אישי, לצוות הפיתוח ולאגודות.
 
לתוכנית ישנם שלושה צירים מרכזיים:
  1. חיזוק המועדונים – מניהול מקצועי, פיתוח הנושא השיווקי, התחברות לקהילה, פיתוח תשתיות
  2. חיזוק מעמד המאמן ברמה המקצועית ופיתוח וקידום שחקנים דרך האגודות והאקדמיה לקבוצות ולנבחרות
  3. שיתוף פעולה עם האיגוד בתמיכה ובפיתוח עולם התוכן השיווקי.
אני חייב להזכיר כאן את חברי היקר אבי פייגנבאום ז"ל, שהיה לי חבר אמת לכל חיי הספורטיביים ובכלל. בשנת 2008, בעת שפעלנו יחד במסגרת עמותת ותיקי הכדורעף, אבי הגה רעיון לפתח את הענף דרך האגודות, וכבר אז התחלנו לחשוב על רעיונות יצירתיים בכיוון. אני מתרגש ושמח שלאחר כמה שנים טובות, חלק מחזונו של אבי מתגשם תחת תוכנית אסטרטגיית שכזו".
 
איך התנהל תהליך הפיתוח?
"התקיימו כמה פגישות, שבהן כל אחד העלה רעיונות, ואני לקחתי על עצמי את שילובם מסמך אחד מרוכז. כל איש צוות קיבל תחום אחריות, שאותו היה צריך לפתח ולהציג כמה רעיונות מעשיים ליישום. במקביל, נערכו שני כנסים עם פעילי הענף שביהם הוצגה התוכנית על-פי הסעיפים השונים לשם הארות והערות.
לאחר כל הפגישות והישיבות הללו יצא מסמך ראשי שמאגד את כל המהלכים שמייצגים את החזון המשותף לכולנו תוך ייצוג רעיונות נוספים שגובשו מפעילי הענף
 
היכן נמצא הענף כיום, אחרי תחילת יישום הפרויקט?
"הייתה לנו ליגה מעניינת ומרתקת מאוד, ומבחינת הקהל והאווירה אין ספק שניתן היה לראות ניצנים של אנרגיה, שמחה וחיוביות. ציפינו לראות את תוצאות האמת במשחקי הפלייאוף, חצאי הגמר והגמר של גביע המדינה, אך נגיף הקורונה אילץ אותנו לעצור לגמרי את כל הפעילות למרות ההכנות הרבות של כולנו למשחקים המרתקים הללו.
אני רוצה להחמיא לכל הקבוצות שהיו שותפות למהלכים האסטרטגיים בשיתוף האיגוד ולהודות להן. אני מקווה שנמשיך להתקדם בצורה זו גם בעונה הקרובה."
 
והחלום שלך - מהו?
יש לי חלום מאוד צנוע. לחזור למצב שבו סביב הקבוצה המקומית יש אווירה של עשייה ופעילות מקצועית ברמה גבוהה - מרמת הניהול ועד ההישגים. וגם, שהליגה הישראלית תהווה חגיגה ספורטיבית לשחקנים ולקהל ובמקביל - הצלחות לכל הנבחרות באתגרים שעומדים לפנינו במוקדמות אליפות אירופה ובכלל. משם - השמיים הם הגבול."
 
גמר גביע המדינה לגברים- צילום דוד סלברמן
תגובות