איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > גברים וסטטיסטיקה

גברים וסטטיסטיקה

אורי ליאוני מקבל צוו גיוס מנבחרת ישראל, "אנחנו מתחילים לשחק באימונים, בוא לעשות סטטיסטיקה" קיבלתי קריאה מנועם כץ מאמן נבחרת ישראל גברים להצטרף למחנה האימונים ולהגיש דוח סטטיסטיקה, אחרי עבודה ממושכת עם נבחרות הצעירות לקבל זימון לנבחרת הבוגרת היה משהו מאוד מיוחד עבורי

תאריך: 09/08/2020  |  כתב: אורי ליאוני  |  צילום: דויד סלברמן  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ
לעבוד עם נבחרת ישראל בוגרים זה הגשמת חלום עבורי, האחריות לספק את הנתונים למאמן הראשי ולשאר הצוות המקצועי מרגשת ומשמחת אותי, בהזדמנות זו ברצוני להודות לנעם כץ על ההזדמנות המיוחדת, 
מחנה האימון מתקיים כהכנה לקראת מוקדמות אליפות אירופה בחודש יונואר בישראל  כאשר נבחרות ישראל תתמודד מול נבחרות אוסטריה ובולגריה על הכרטיס להשתתפות באליפות אירופה ( מקום ראשון עולה אוטמטית,על מנת לעלות מהמקום השני יש לסיים בין החמש הנבחרות הטובות מתוך- 7 בתים)


עמרי שוורץ אחרי עוד נקודה כחולה לבנה ( צילום: דוד סלברמן)

תפקידי היה לעשות סטטיסטיקה במשחקים הפנימיים שהשחקנים קיימו בינם לבין עצמם, ובנוסף הפקת חומרים על הקבוצות היריבות שלנו במוקדמות נבחרות אוסטריה ובולגריה
סך הכל הייתי עם הנבחרת במשך 9 ימים (פעמיים בשבוע למשך כל חודש יולי), בהם השחקנים ביצעו- 9 משחקים בכל מיני וריאציות ובכל מיני הרכבים.
אנחנו נבדוק את הנתונים בחלוקה לשלישים (כל שלושה אימונים יבדקו והממוצע יהיה המדד) לפי הזמנים (תחילה, אמצע וסוף החודש) ובסוף נשווה בין השלישים.
חשוב לציין שבתחילת החודש זו הייתה הפעם הראשונה שהם שיחקו מאז שיצאו לפגרת הקורונה.
בחלק השני של הכתבה נרד לרזולוציה של הפעולות עצמן ונראה מה מצבנו בפעולות כמו סרב, קבלה, הגנה, חסימה וכו'.
ובחלק השלישי נשווה בין המחנה הזה לטורניר המוקדמות, מה שאומר שנצטרך לחכות בסבלנות לסוף ינואר.

מכת פתיחה
נתחיל בבחינה של מכת הפתיחה, כשמסתכלים על המאקרו מסתכלים על כמות הסרבים, על הטעויות ( (ERR ועל הנקודות (PTS) אבל כאשר אנחנו מסתכלים במיקרו אנחנו בוחנים את הפעולות הטובות (POS) אל מול הפעולות הלא טובות (NEG) ואל מול הפעולות הבינוניות (MED)  שאותם אני נוטה לשייך לפעולות הלא טובות כי לאחר בדיקה שערכתי עבור כתבה אחרת גיליתי שנבחרות ישראל מתקשות לייצר התקפה טובה כאשר יש קבלה בינונית (גם בכתבה זאת נבדוק את הנושא הזה).
 
POS MED NEG PTS ERR TOTAL  
136 – 33% 47 – 11.5% 228 – 55.5% 32 – 8% 68 – 16.5% 411 שליש 1
94 – 33% 31 – 11% 159 – 56% 21 – 7.5% 49 – 17% 284 שליש 2
125 – 28% 62 – 14% 264 – 58% 40 – 9% 85 – 19% 451 שליש 3
 
 
POS MED NEG PTS ERR TOTAL  
355 – 31% 140 – 12% 651 – 57% 90 – 8% 202 – 18% 1146 TOTAL
 
כאשר אנחנו מחלקים לשלישים לפי זמנים כאשר השליש הראשון הוא הפעמים הראשונות שהם משחקים בתקופת אימונים זאת בעוד השליש האחרון הוא לאחר שלושה שבועות של משחקים אנחנו נצפה שיהיה שיפור אבל כפי שנראה אין שיפור ביכולות מכת הפתיחה.
לפי ההשוואה שערכנו ניתן לראות כי אחוז הפעולות הלא טובות שלנו (טעות וסרב שהקבלה שלו הייתה טובה) גבוהה מאוד ונושק ל-60% בעוד אחוז הפעולות הטובות (אייס, קבלה שלא מאפשרת התקפה וקבלה לא טובה) הוא 30% שמה שיכול להוות את שובר השוויון הוא פעולות הביניים במידה ונצליח להפוך אותם לטובתנו אז מצבנו יהיה טוב.
הפתעה כאשר באתי לבדוק את עניין ההתקפה לאחר פעולת קבלה בינונית גיליתי כי דווקא בפעולה זאת אנחנו מצליחים לפעול בצורה די טובה כאשר ההתקפה שלנו עומדת על 45% הצלחה.
השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו עכשיו היא: איך היכולות שלנו בהתקפה אחרי פעולה בינונית יהיו אל מול הקבוצות מולם נתמודד במוקדמות אליפות אירופה ואיך הם יהיו מולנו באותם פעולות.
* היו בנבחרת 3 שחקנים עם אחוז פעולות טובות של 40%+, אלו היו שלושה שחקנים שהוציאו מכת פתיחה בניתור עצימה שלקחו הרבה סיכון בהוצאתה.
לסיכום: יש לנו עכשיו כ- 4 חודשים לשפר את מכת הפתיחה.


חסימה קלאסית של בצקלה וגולדרין ( צילום : דוד סלברמן)

חסימה והגנה
החלק הבא שנבדוק הוא את יכולות ההגנה שלנו, ההגנה מתחלקת לשלושה גורמים כאשר החלק הראשון הוא מכת הפתיחה בה אנחנו מנסים להקשות על היריב כמה שניתן על מנת להעביר את הכדור לצד שלנו ולתקוף (יש כאלה החושבים את מכת הפתיחה לפעולת התקפה אבל האייס הוא רק בונוס) אבל על מכת הפתיחה דיברנו.
לכן בחלק זה אדבר על שתי הפעולות ההאחרות של ההגנה, החסימה והDIGS (לצערי אין מילה יותר טובה בעברית לפעולה זאת), הפעולות האלה קשורות אחת בשנייה. כדור שההגנה הרימה בגלל שהחסימה הייתה מסודרת היא בעצם פעולה טובה של החסימה.
לצערי לפעמים הסטטיסטיקה האישית היא החשובה ולכן יש נטייה לחשוב כי רק חסימה לנקודה היא פעולה טובה וכל השאר לא נחשב כי לא באמת נספר ואז יש נטייה לשחקנים לא לעבוד לפי השיטה.
הרבה פעמים השחקן הבודד אינו רואה את התמונה הכוללת ואז יש התנגשויות בין הסטטיסטיקה האישית לבין צרכי הקבוצה. שחקן יכול לחסום 5-6 פעמים במשחק שזאת כמות יפה אבל אם זה בא על חשבון זה שהוא טעה בחסימה (אי שמירה על השיטה או בלוק אאוט שלרוב נובע מניתור לא נכון ולא במקום) 10 פעמים אז לא בטוח שהחסימות לנקודה הן מספר טוב כל כך.
* ברוב המקרים יש התאמה בין מספר חסימות גבוה לבין עמידה בשיטה הקבוצתית, ולרוב יש גם התאמה בין מספר חסימות נמוך לחוסר משמעת אישית ואי עמידה בשיטה הקבוצתית.
סוד- אותי באופן אישי מעניין מספר החסימות לנקודה אבל התפקיד שלי הוא גם לבדוק את היכולת להאט את התקפת היריב ולהרים כדורים בהגנה, ובדיוק את זה אבדוק.
גם פה נבדוק את העניין לפי שלישים ונשווה את זה אל מול הסיכום הכללי.
 
  חסימה הגנה
התקפה כל הנגיעות (בלי טעויות) KILL BLOCK כדורים שעלו בהגנה טעויות בהגנה (כדורים שהיה אפשר להרים)
450 122 – 27% 49 – 11% 142 – 31.5% 76 - 17%
324 89 – 27.5% 36 – 11% 117 – 36% 53 – 16%
491 129 – 26% 39 – 8% 179 – 36.5% 77 – 15.5
 
אחרי שהכנסנו את הנתונים לטבלה ניתן להסיק את המקנות הבאות: החסימה לאורך התקופה הייתה די יציבה מבחינת נגיעות בכדור, בעוד ההגנה השתפרה ב-5% בכמות בכדורים שהרימה.
בסיכום הכללי אנחנו עומדים על מצב שהחסימה נוגעת ב-27% מהכדורים וההגנה מרימה 33% מהכדורים. מאוד קשה לדעת האם הנתון הזה הוא טוב או לא, גם את זה נצטרך לבדוק בינואר מול הקבוצות היריבות אבל נוכל לבדוק את מול עצמנו גם אחרי שהעונה תהיה בעיצומה.
* חשוב לציין שהמובילים הן בחסימות לנקודה והן בנגיעות בכדורים בחסימה הם שחקני האמצע בעוד שחקני האנטנה די חלשים בנושא הזה, בעוד מבחינת הרמת כדורים בהגנה המובילים הם הליברואים (יש גם שחקן שדה אחד שהצטיין).
שיפור של שאר השחקנים הן בחסימה והן בהגנה ישפר משמעותית את הסיכויים שלנו להצלחה. שיפור של שחקני האנטנה בחסימה (עמידה בשיטה) יגרום לחוסמי האמצע להגיע יותר טוב ונכון לחסימה ואז כל החסימה תהיה מסודרת יותר ותנסו לחשוב לבד על מה זה ישפיע... הרמת יותר כדורים בהגנה.

התקפה אחרי קבלה
יש מאמנים שאומרים "המשחק הוא סרב-קבלה" ואני נוטה להסכים עם האמרה הזאת, במיוחד בכדורעף הגברים שם לרוב ראלי ממוצע הוא 7-15 שניות או במילים פשוטות יותר סרב – קבלה – הנחתה או סרב – קבלה – הנחתה – הנחתה. מעטים הראליים שנמשכים מעבר ל-15 שניות.
סרב איכותי ימנע התקפה פשוטה וקבלה חזקה תיצור התקפה פשוטה, סרב וקבלה תמיד יבואו אחד מול השני.
היכולת לבצע SIDEOUT (השגת נקודה ממכת פתיחה של היריב), היא המפתח לניצחון. קבוצה שתוציא יותר סרבים כנראה שתנצח את המשחק (להוציא משחקים של 3:2 שמובסים בהן במערכות שמפסידים).
קבלה טובה (POSITIVE) תגרום להתקפה פשוטה שלרוב תשאיר את המתקיף אל מול חוסם אחד, דבר אשר לרוב יוביל לנקודה.
קבלה מדיום היא קבלה באזור קו שלוש המטר, קבלה כזאת אינה קבלה רעה כי ניתן לשחק אותה די מהר (בעיקר בגברים) אבל היא לא מספיק טובה על מנת לשחק גם עם הקצב הראשון לכן יש סיכוי שהחסימה תסתדר וההתקפה תהיה עם אחוזים נמוכים יותר מאשר לאחר קבלה טובה.
קבלה לא טובה היא קבלה אשר מאפשרת התקפה של כדור גבוה בלבד ולרוב אין למגיש (במידה ומי שמוסר הוא המגיש ולא מישהו אחר) יותר משתי אפשרויות מסירה. אחרי קבלה כזאת החסימה תהיה מסודרת (במידה ועובדים לפי השיטה) והיא תקשה עד מאוד על המנחית לסיים את הכדור ולזכות בנקודה, ואז נראה אחוזי התקפה נמוכים.
נבדוק את אחוזי ההתקפה לאחר קבלה טובה, בינונית, לא טובה. אנחנו בודקים את היכולת לנצח את הכדור הראשון בלבד ולא את היכולת לנצח בראלי בכלליות.
 
  קבלה טובה קבלה בינונית קבלה לא טובה
שליש 1 58% 49% 27%
שליש 2 51.5% 42% 34.5%
שליש 3 56.5% 45% 37%
TOTAL 55% 45.5% 32%
 
ניתן לראות כי אחוזי ההצלחה שלנו כאשר הקבלה טובה הם יחסית גבוהים אבל כאשר לוקחים בחשבון שכאשר יש קבלה טובה אנחנו צריכים לשחק מהר, מה שאומר שהמתקיף צריך להיות מול חוסם אחד, ובמצב כזה הסיכוי לסיים את הכדור צריך להיות גבוה מאוד אז בכלל לא בטוח ש-55% הוא אחוז מספיק גבוה.
לדעתי אנחנו צריכים לעלות אל מעל 60% הצלחה אחרי קבלה טובה על מנת שנוכל להוות יריב במוקדמות.
אחוזי ההצלחה שלנו לאחר קבלה בינונית הם יחסית בסדר בהתחשב בזה שלא ניתן לשחק עם הקצב הראשון מה שאומר שלחוסם האמצע בצד השני יש אפשרות טובה יותר לקרוא את המהלך (יש לו פחות מנחיתים מולו) וכך יש סיכוי לחסימה יותר מסודרת. קבלה בינונית מאפשרת לשחק מהר, ויכול להיות שאנחנו צריכים ללמוד לשחק יותר מהר.
מבחינת הקבלה הלא טובה, אין ספק שהאחוז אינו גבוה וזה "בסדר", כאשר בוחנים את הקבלה הלא טובה צריך לבחון את מי ניצח בסוף הראלי. בהרבה מקרים לאחר קבלה לא טובה אנחנו במודע לא ננסה לסיים את הכדור אלא ננסה להקשות על היריב להגיע להתקפת כדי שאנחנו נוכל לשחק עוד כדור.


גולדרין בעוד קבלה מוצלחת ( צילום: דוד סלברמן)

במקרים כאלה חשובה הסבלנות, לא חייבים לסיים כל כדור, ולפעמים אנחנו יותר מידי חסרי סבלנות במצבים האלה. אני לא אבדוק את אחוזי ההצלחה שלנו בסוף של ראלי אבל בתור אחד שרואה לא מעט כדורעף ברמה עולמית הייתי ממליץ לשחקנינו לראות גם וללמוד כיצד נוהגים שחקנים ברמה זו במצבים של קבלה לא טובה.
לסיכום: סך הכל לתקופת זמן זו אפשר להגיד שמצבנו די בסדר אבל נצטרך לשפר את יכולות הSIDEOUT - שלנו כדי להתמודד בינואר במוקדמות.
יכולת הקבלה - כפי שכבר הבנו יש קשר ישיר בין מכת פתיחה לקבלה. מכת פתיחה חלשה תעיד על קבלה טובה.
הפעם לא אחלק לשלישים ופשוט אתן את הסיכום הכללי של הקבלה:
 
%E %POS %         # %         + ! - / = TOTAL
31% 48% 22%       209 26%       241 140 196 64 93 945
 
יש כאן הרבה מספרים וחלקנו לא מבינים אותם, אבל בעצם יש כאן פילוג של הקבלות לפי האיכות שלהן.
הסבר:
= טעות בקבלה.
/ קבלה שעוברת צד או שלא ניתן להגיע להתקפה בגלל איכות הקבלה.
- קבלה לא טובה, מאפשרת לשחק רק בכדור גבוה ולרוב אין יותר מ-2 אופציות התקפה.
! קבלה "בינונית" , קבלה באזור קו השלוש מטר מאפשרת לשחק מהר אבל בלי קצב ראשון.
+ קבלה טובה, אפשר לשחק עם כל השחקנים אבל קצת רחוקה מהרשת או לא במקום האידיאלי להגשה.
# קבלה מושלמת, אפשר לשחק עם כל המתקיפים כולל התקפה של המוסר והקבלה במקום ובגובה האידיאלי.
%POS  - אחוז הקבלות הטובות (+#) ביחד.
%E יעילות הקבלה – הקבלות הטובות (+#) פחות הטעויות (=/) לחלק לסך הקבלות.
 
אחרי שהבהרנו מה הסימנים אומרים אנחנו יכולים לראות שיש לנו יותר מידי פעולות שמוגדרות שליליות וגם יותר מידי פעולות שמוגדרות טעויות. מבחינתי כדור שאנחנו נאלצים להעביר ליריב בצורה של כדור חופשי מוגדר כ"טעות" כי רוב הסיכויים שהקבוצה היריבה תזכה לנקודה.
אנחנו צריכים להוריד בטעויות שלנו ולהעלות בקבלות הביניים ובקבלות הטובות על מנת שנוכל להתמודד במוקדמות אליפות אירופה, ולעלות באחוזי יעילות הקבלה שלנו.
יעילות הקבלה היא היחס בין הפעולות הטובות לבין הטעויות, ואצלנו היחס נמוך מאוד. אם נוסיף לזה שיש לנו אחוז גבוה מאוד של קבלות לא טובות שכבר הוכחנו שיש לנו בעיה לסיים את הכדור אחרי קבלות כאלה אז מצבנו לא טוב.
* כלל השחקנים שעשו קבלה עמדו על היעילות הממוצעת פחות או יותרסיכום
עם השחקנים שיש לנו אנחנו יכולים וצריכים להשתפר כמעט בכל האספקטים שנבדקו.
אין לי באמת אפשרות להשוות את הדברים לשום דבר ואנחנו נצטרך להשוות את הדברים בינואר כשנשחק במוקדמות אליפות אירופה. ההשוואה היא בינינו לבין עצמנו והיא נותנת לנו מדדים כלליים להמשך הדרך וכלים יעילים למאמנים ולשחקנים לשיפור היכולת
אני רוצה לציין שוב שהמחנה הזה הוא מחנה שבא לאחר הפסקה של קרוב ל-4 חודשים בגלל הקורונה, מטרת המחנה הייתה להכניס את השחקנים לכושר ולפעילות.
חודש וחצי של עבודה זה יפה מאוד  - אך מתוך חודש זה עיקר העבודה הייתה להחזיר את השחקנים לכושר משחק ולגבש אותם כנבחרת
 
אני זמין לכל שאלה בנושא כדורעף בכלל וסטטיסטיקה בפרט
אורי לאוני
054-7908075
orileoni@gmail.com
תגובות