איגוד הכדורעף בישראל
ISRAEL VOLLEYBALL ASSOCIATION
ראשי > ארכיון חדשות > כך הכל מתחיל – מהמועדון הבית ספרי לליגות האיגוד

כך הכל מתחיל – מהמועדון הבית ספרי לליגות האיגוד

ממנפים ומתקדמים, המועדון הבית ספרי כפלטפורמה לבנייה וחיזוק של האגודה משמש אגודות רבות למינוף שחקניות ושחקנים ומעבר לליגות המקצועניות של איגוד הכדורעף, ברחובות ובעמק יזרעאל ביססו את בניית האגודה על פיתוח התשתיות במועדון הבית ספרי. עצמתן בכך שלא הסתפקו בבית ספר אחד אלא הרחיבו ונכנסו למספר בתי ספר על מנת להרחיב את בסיס הפירמידה של האגודה.

תאריך: 21/09/2020  |  כתב: דן שיראי  |  צילום: איגוד הכדורעף  |  ארכיון חדשות
שתף בווצאפ

המועדון הבית ספרי בכדורעף פועל במסגרת בהתאחדות הספורט לבתי הספר החל מאמצע שנות ה- 90, בעקבות החלטת האיגוד להעביר את הפעילות של הגילאים הצעירים בכיות ז-ט למסגרות בתי הספר.
המועדון הבית ספרי הביא להגדלה משמעותית של כמות הספורטאים בענף, בפריסה רחבה בכל הארץ וכן להקמתן של אגודות כדורעף חדשות במקומות בהן הצמיח המועדון שחקנים ושחקניות בגילאים של נערים, נוער ובוגרים.
במשך השנים התבססו במועדונים הבית ספריים מספר מודלים של פעילות שרובם הגדול משולב בתוך אגודות הכדורעף בניהול המקצועי והכלכלי., יחד עם זאת עדיין קיימים מודלים של מועדונים בית ספריים הפועלים ללא אגודה קולטת והאיגוד יחד עם התאחדות בתי הספר פועלים על מנת לשלבם במסגרות ההמשך באיגוד.
המועדון הבית ספרי שנתן מענה לנושא הכמותי סבל בשנים האחרונות מירידה באיכות הקבוצות והשחקנים מסיבות רבות ומגוונות וכן בחלק מהמקרים מהמחויבות להזין את נבחרות ישראל הצעירות בשחקנים ושחקניות מבתי הספר.
אחת ממטרות האיגוד השנה הינה לפעול יחד עם התאחדות בתי הספר כדי לחזק את הקשר וכן להציג ולהטמיע מודל אימון מתקדם לגילאים הצעירים שינסה להתמודד עם הפערים המקצועיים בתחום ההישגי ביננו לבין העולם ולהצעיד את הענף קדימה.
במסגרת הזאת יהיה למועדון הבית ספרי ובפרט למאמנים הפועלים בו תפקיד מפתח משמעותי בדרך לקידום הענף
כפלטפורמה לבנייה וחיזוק של האגודה, לפנינו שתי דוגמאות של אגודות שביססו את בניית האגודה על פיתוח התשתיות במועדון הבית ספרי. עצמתן בכך שלא הסתפקו בבית ספר אחד אלא הרחיבו ונכנסו למספר בתי ספר על מנת להרחיב את בסיס הפירמידה של האגודה. זהו למעשה המודל המנצח. הכדורעף זכה לאפשרות להיכנס לבתי הספר בדלת הראשית וחייבים לנצל אותו לטובת פיתוח הענף כמותית ואיכותית.


  אקשן במועדון הבית ספרי מדעים ברחובות 

הפריחה בשפלה
המועדונים הבית ספריים ברחובות ובשפלה, כחלק מעמותת SVA (Shfella Volleyball Association), החלו בשנת 2012 בבית הספר דה שליט שברחובות בכיתות ז' ו-ט', כשדורון שולדינר הרפז ומנחם שפר ייסדו את העמותה לקידום הכדורעף ברחובות והשפלה. לאחר מספר שנים הוחלט להקים מועדון בית ספרי גם בבית ספר מדעים בכיתות ז'-ח' לבנים ולבנות וזוהי שנתו השלישית. בשנה שעברה התחרתה גם קבוצת בנות (כיתות ז'-ח') בביה"ס בראשית (מועצה אזורית גבעת ברנר) והשנה תיפתח גם קבוצת בנים בבראשית וקבוצת בנות בבית אור בקדרון. כמו כן מועדון בית ספרי חדש לבנים ולבנות בתיכון איתן (מועצה אזורית גזר). פעילות חדשה נוספת היא כיתת ספורט לבנות כיתות ז בביה"ס דה שליט שתשחק אף היא במועדון הבית ספרי. סך הכל תפעיל השנה העמותה 10 קבוצות תחרותיות בהתאחדות הספורט לבתי הספר בחמישה מועדונים שונים, סה"כ כ-150 ילדים.
עם הזמן, הילדים גדלו והעמותה החלה להפעיל גם קבוצות עירוניות – הפועל רחובות – בגילאים השונים: נערים, נוער ובוגרים, כאשר קבוצת הבוגרים נועדה לספק לשחקני הנוער מסגרת תחרותית נוספת ברמה גבוהה, בה יוכלו להתאמן, לשחק ולצבור ניסיון. בשנה שעברה עלו קבוצת הנערים והנוער של המועדון לליגת העל וקבוצת הבוגרים, בה משחקים כאמור שחקנים רבים מקבוצת הנוער, עלתה לליגה הלאומית.
השאיפה של העמותה היא להמשיך להוות מסגרת תחרותית והישגית ברחובות והשפלה, להפוך את הכדורעף לספורט פופולרי הרבה יותר ואטרקטיבי עבור ילדים וילדות, דבר שיסייע לייצב את הפירמידה הספורטיבית של המועדון ויעניק לו בסיס רחב ואיכותי. בנוסף, המועדון שואף להגיע לרמות הגבוהות ביותר בכל הגילאים: החל מהמועדונים הבית- ספריים, דרך קבוצות הנערים והנוער (בנים ובנות), וכלה בקבוצות הבוגרים (גברים ונשים). וכל זאת, ללא ויתור על הערכים והעבודה החינוכית הנעשית במועדון.
הרעיון שמאחורי הפרויקט כולו היה לספק מסגרת ספורטיבית וחינוכית לילדים ולעבוד איתם על נושאים של פעילות בקבוצה, מחויבות לקבוצה, כבוד ליריב ולחברי הקבוצה, שיפור עצמי, חתירה להישגים, יציאה מאזור הנוחות וכו', תוך מתן דגש על ההיבטים החינוכיים של הפעילות בכל שלב ויצירת תחושה של משפחה אחת גדולה ובית עבור השחקנים ומשפחותיהם. ארתור מוטין, שמאמן את קבוצות המועדון הבית ספרי בבי"ס מדעים (ואת קבוצת הנערים והנוער של המועדון בליגת העל), הוא דוגמה לכך. ארתור שיחק כדורעף ברמות הגבוהות ביותר, וכיום הוא משקיע את נשמתו ומתמחה בפיתוח וגידול של שחקנים צעירים. דוגמה נוספת למשפחתיות של המועדון ניתן לראות בשני מאמנים, בן זלצר וירון אפק, שיאמנו השנה מועדונים בית ספריים, והתחילו בעצמם במועדון הבית ספרי בבית הספר דה שליט, כבר בתחילת דרכו.


 מהבית ספרי לליגת הנערות, בית ספר מדעים, רחובות

בעמק יזרעאל הופכים את חלום למציאות
במועצה האזורית עמק יזרעאל קיימים שלושה מועדונים בית ספריים בכדורעף לצד קבוצות שפעילות באיגוד הכדורעף. הוותיק ביניהם מוסד חינוכי עמקים תבור שבמזרע שפועל שנים רבות.
לפני שנה הצטרפו למעגל שני בתי ספר נוספים, מקיף וולדורף הרדוף שבקיבוץ הרדוף ומקיף העמק המערבי שבקיבוץ יפעת. כל הקבוצות משחקות בליגת בתי הספר והן מורכבות מתלמידי\תלמידות בית הספר בלבד.
החזון בעמק הוא הפצת ענף הכדורעף כספורט עממי ותחרותי לכל שכבות הגיל. המטרה היא לחשוף כמה שיותר ילדים לענף, לחנך ולתת להם מקום שבו יוכלו להתחיל ולהמשיך לשחק לפני המעבר לקבוצות האיגוד.
בתחילת השנה המאמנים, עושים ימי חשיפה לכדורעף בכל בית ספר. הרבה  מהילדים פוגשים את עולם הכדורעף בפעם הראשונה, הספורטאים הצעירים לא כל כך שולטים בטכניקה ואנחנו משתדלים לתת להם ביטחון והבנה שזה תחילתו של רומן ארוך ומהנה. המטרה העיקרית בשלבים הראשונים זו ההכרות עם הענף והחיבור לאווירה סביב הענף ואופי המשחק הקבוצתי
את קבוצת הבנות בעמק המערבי, שנפתחה לפני שנה מאמנת שקד שחם שהיא גם מורה לחנ"ג בבית הספר. בשנה שעברה שיחקו בקבוצה 16 בנות בכיתות ז-ח.


בית ספר העמק המערבי, עמק יזרעאל

השילוב של מורה/מאמנת הוא מנצח משום שהקשר בין מאמנת לשחקניות שנפגשות גם מחוץ לאימונים הוא משמעותי מאוד ומלווה אותן גם בתחומים נוספים. הן סופגות ערכי התמדה, לקיחת אחריות, עבודה קבוצתית ומשמעת עצמית באימונים ומחוץ למסגרת הכדורעף וזה יתרון גדול.
הפרמידה שלנו מתחילה בחוגים לילדים בכיתות ד-ו , מעבר למועדונים הבית ספריים, קבוצות נערים, ונוער. כיום משחקים במועדון כ-120 כדורעפנים וכדורעפניות  והשאיפה להכפיל את מספר המשתתפים בשנים הקרובות. הדגש הוא על הגדלת המשתתפים בגילים הצעירים. כמו כן בעמק קיימות קבוצת בוגרים בליגה הארצית וקבוצת נשים בליגה הלאומית.
רכז הכדורעף במועצה, אורי סלע, מציין שפתיחת הקבוצה בקיבוץ יפעת הינה הצלחה גדולה ובעזרת תמיכת בית הספר והעבודה המצוינת שנעשתה ע"י המאמנת, עוד בנות  נחשפו, התאהבו והפיצו את החשיפה לענף. המועדון גדל במספר המשתתפים וזה מאוד משמח. כולנו תקווה שבשיתוף פעולה של כולם נמשיך לצמוח ולחשוף ילדים נוספים לענף שכולנו אוהבים.

( תודה מיוחדת לשקד שחם מעמק יזרעאל ומנחם שפר מרחובות על העברת המידע לכתבה)
תגובות